Zmiany w finansowaniu uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:05
Od nowego roku wejdzie w życie nowy sposób podziału dotacji między uczelnie. Nowe rozporządzenie ministra nauki wprowadza zmiany w sposobie podziału dotacji podstawowej z budżetu państwa. Główne cele algorytmu to podniesienie jakości kształcenia, odejście od masowości, a także wzmocnienie potencjału badawczego i powiązania procesu dydaktycznego z kształceniem. O nowych rozwiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Audio
  • 19.12.16 Dr Marcin Kędzierski o zmianach w finansowaniu uczelni wyższych
Połączenie Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej miało by poprawić pozycję polskich uczelni w rankingach szkół wyższych na świecie. Nz: Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego
Połączenie Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej miało by poprawić pozycję polskich uczelni w rankingach szkół wyższych na świecie. N/z: Brama Główna Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: flickr.com/jlascar

W nowym algorytmie ma być zmniejszony efekt „dziedziczenia" dotacji z roku na rok. Poza tym algorytm ma premiować m.in. utrzymanie na uczelni relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej wynoszącej 13 studentów na wykładowcę. Dotacja powiązana byłaby też z kategorią naukową jednostki i liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

Jak podkreślił dr Marcin Kędzierski, istnieje pewna pula publicznych pieniędzy, która jest rozdzielana między uczelnie publiczne, których jest w Polsce ponad sto. - Wysokość dotacji zależy od kilku czynników. Głównym celem zmiany było uproszczenie algorytmu, który składa się z pięciu części, a najważniejszą z nich jest tzw. stała przeniesienia – zaznaczył gość.

Dodał, że jeśli uczelnia dostaje w 2016 dotację w wysokości 100 mln zł, to nawet jeśli nie przyjmie żadnego studenta w 2017 roku, automatycznie dostaje 65 mln zł. – Z jednej strony zapewnia to stabilność funkcjonowania uczelni, ale z drugiej zmniejsza presję konkurencyjną. Ministerstwo zmniejsza ten wskaźnik z 65 proc. do 57 proc. – podkreślił dr Kędzierski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 19.12.16

Godzina emisji: 15:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: edukacja w czasach przemian

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 18:41
Czy obecny system edukacji dobrze przygotowuje młodzież do funkcjonowania we współczesnym świecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: eksperci o skuteczności systemu oświaty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 10:53
14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Goście Debaty Poranka – prof. Krzysztof Konarzewski, były szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Zofia Dzik, prezes Fundacji „Humanites – Sztuka Wychowania” i Janusz Wardak, wicedyrektor szkoły „Żagle” w Warszawie – na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali m.in. o reformie systemu oświaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Nauki: wzrosną wydatki na naukę. "Trzeba robić to stopniowo"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 13:30
Z PKB na badania i rozwój nauki przeznaczane jest 0,94 procent. Daje nam to dopiero 37 miejsce na świecie. Ministerstwo Nauki zapewnia, że do 2020 roku wydatki na naukę i rozwój wzrosną do 1,7 procenta PKB. Mówili o tym goście Debaty Poranka: prof. Marian Srebrny (Polska Akademia Nauk), Julian Srebrny („Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego) i Piotr Müller (doradca ministra nauki).
rozwiń zwiń