Czy jesteśmy społeczeństwem informatycznym?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:54
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Jest gigantyczną bazą danych i sposobem na łatwe komunikowanie się z całym światem. Ale czy oprócz nieograniczonej możliwości surfowania po sieci, umiemy już na co dzień korzystać z zalet informatyzacji? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Krzysztof Głomb ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
Audio
  • 20.03.2017 Polacy w sieci. Gość: Krzysztof Głomb ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/hitesh0141

Jak podkreślił gość, 70 proc. Polaków to internauci, co jest słabym wynikiem na tle innych krajów europejskich. Dodał jednak, że jesteśmy w dynamicznym momencie rozwoju dostępu do sieci. Ponadto ważniejsze jest to, jak korzystamy z zasobów Internetu. – To rozstrzyga o tym, czy żyjemy w kraju, który w sposób efektywny korzysta ze zdobyczy nowych technologii – tłumaczył.

Głomb wskazywał, że problem w tym zakresie pojawia się u osób około 50 roku życia. Wówczas zaczyna się dramatyczny spadek uczestników cyfrowego świata. Powyżej 65 roku życia mamy już do czynienia zaledwie z kilkunastoprocentowym udziałem. – To jeden z cywilizacyjno-kulturowych problemów Polski. Jeśli ponad połowa polskich decydentów w instytucjach publicznych, administracji, polityce, firmach nie korzysta z Internetu, to jest wskaźnik niepokojący. On nas powstrzymuje w rozwoju – wyjaśniał.

Według gościa, problem bierze się ze zwyczajów edukacyjnych, ponieważ Polacy po 40 r.ż. niechętnie podejmują naukę. Głomb zaznaczył, że konieczne są działania, by większa część tej grupy była świadoma, co Internet niesie pozytywnego. Wskazywał, że część z nich powinni podjąć operatorzy telekomunikacyjni, którzy "przegapili klienta".   

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 18:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UKSW i Uniwersytet w Oksfordzie razem dla cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 12:04
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podjął współpracę z brytyjskim Oxford University. Obie uczelnie chcą stworzyć akademickie centrum badań nad cyberbezpieczeństwem. O projekcie mówił w audycji Czas na Naukę ks. prof. Stanisław Dziekoński – rektor stołecznego uniwersytetu.
rozwiń zwiń