Hodowla koni w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 07:32
- Żeby nie popaść w problemy, trzeba mieć pewien zasób elementarnej wiedzy. Konia można bowiem kupić za tanie pieniądze. Już za kilka tysięcy można kupić takiego, który potrafi coś pod jeźdźcem zrobić. Wydatki zaczynają się natomiast przy jego utrzymaniu, a gdy dojdą do tego problemy zdrowotne - wydatki z tym związane są bardzo duże – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym dr Jacek Łojek z Polskiego Związku Hodowców Koni. O hodowli koni w Polsce mówił także przedstawiciel związku Jacek Hebda.
Audio
  • 20.06.17 Dr Jacek Łojek i Jacek Hebda o hodowli koni w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/lee brandson/BB-CY-ND

Jak podkreślił dr Jacek Łojek, istnieją trzy grupy rasowe koni. - Możemy wyróżnić ciężkie, masywne konie zimnokrwiste, które są największą grupą stanowiącą ponad 50 proc. pogłowia. Druga grupa to wykorzystywane w sporcie jeździeckim, rekreacji jeździeckiej wysokonożne konie szlachetne – ok. 34 proc. Trzecia to kuce i konie małe – niezbędne do nauki jazdy, wdrażania dzieci do nauki jazdy i zapraszania do społeczeństwa koniarzy – wyjaśnił.

Jacek Hebda zaznaczył z kolei, że najwięcej jest w Polsce osób, które posiadają jednego, dwa lub trzy konie w swoim gospodarstwie. - Najczęściej są to rolnicy. Natomiast jest pewna grupa ludzi, którzy posiadają znacznie większe stada bądź stadniny czy ośrodki jeździeckie i zajmują się tym, do czego koń jest predysponowany – mówił gość.

Jak dodał, w Polsce jest szacunkowo blisko 300 tys. koni. - Pogłowie ustawicznie spada, ale sądzimy, że zamożność społeczeństwa sprawi, że ten spadek będzie zahamowany bądź zacznie nam koni przyrastać – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.06.17

Godzina emisji: 22:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Smutny koniec starych koni

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:31
Stare powiedzenie mówi, że „Polak bez konia jest jak ciało bez duszy”. Patrząc na naszą historię i tradycję, możemy powiedzieć, że Polacy są narodem, który zawsze był związany z końmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek koniom

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 18:45
We Włoszech ruszyła kampania przeciwko zabijaniu koni na mięso. Jej elementem jest krótki film pokazujący drogę polskich koni do rzeźni na południu Włoch. Do włoskich rzeźni trafia co roku 50 tys. koni, w tym 60 proc. z importu, przede wszystkim z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Koń to przyjaciel” – Jakub Tarka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 22:04
W Polsce od lat maltretuje się konie, na targ przyjeżdżają często skrajnie wycieńczone, z połamanymi nogami, ślepe, z przerośniętymi kopytami. Bohaterki reportażu pani Magda i pani Iwona od wielu lat zajmują się ratowaniem koni przeznaczonych do rzeźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietypowa wystawa w Warszawie. "Chcemy zwrócić uwagę na los zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 10:09
Psy, koty, krowy, konie, lisy czy kozy. Podopieczni Fundacji VIVA, która walczy o respektowanie praw zwierząt, są bohaterami fotografii prezentowanych w oknach jednej z kamienic na warszawskim Nowym Świecie. – Chcemy za pomocą wystawy zwrócić uwagę na los tych zwierząt – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński, przedstawiciel organizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tym Żyje Kraj: Targi konne w Skaryszewie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:23
W Skaryszewie koło Radomia kończy się Jarmark Koński „Wstępy”. Z jednej strony targi to prezentacja zwierząt, koncerty, regionalna kuchnia i tłumy odwiedzających, a z drugiej kontrowersje i pytania dotyczące tego, czy konie są dobrze traktowane.
rozwiń zwiń