X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe technologie w badaniach archeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 19:27
W Warszawie zakończył się Kongres Archeologii Polskiej. Wzięło w nim udział prawie 500 naukowców. W trakcie kongresu dyskutowano m.in. o przyszłości zawodu archeologa. Jaka przyszłość czeka ludzi zafascynowanych przeszłością?
Audio
  • 24.09.13 dr Janusz Budziszewski o badaniach archeologicznych w Polsce
Nowe technologie w badaniach archeologicznych
Foto: flickr.com/Michael Abshear

Kongres został zwołany przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich. Stowarzyszenie jest największą organizacją w Polsce skupiającą archeologów.

- Idea powstania stowarzyszenia powstała w 1989 roku. Nasze środowisko rozbite jest na szereg różnych specjalności mamy naukowców z akademii nauk, dydaktyków uczących przyszłych archeologów, muzealników, pracowników urzędów konserwatorskich, a od 1989 roku mamy też prywatne firmy prowadzące badania archeologiczne. Przez wiele lat wygodnie było tym wszystkim grupom działać oddzielnie, ale teraz przyszły ciężkie czasy i potrzebna jest konsolidacja i mówienie jednym głosem – wyjaśnił dr Janusz Budziszewski ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

W tej chwili jest 12 instytutów archeologii na polskich uniwersytetach. Według profesora Budziszewskiego połowa z nich upadnie w przeciągu kilku lat. Powodem jest sytuacja demograficzna w kraju – coraz mniej młodych ludzi będzie przychodziło na uczelnie. Profesor podkreślił, że ważne jest, żeby archeologia wyszła z tego wzmocniona, a nie rozbita.

Bez wątpienia wciąż rozwijająca się technologia ułatwia pracę naukowców. Ale czy dzięki technologii praca staje prostsza?

- W tej chwili najmodniejszym sprzętem nowoczesnym, którym posługują się archeolodzy jest skanowanie laserowe. Samolot leci nad lasem i w każdej sekundzie robi 300 tysięcy pomiarów laserowych. Na ich podstawie buduje plan rzeźby terenu z dokładnością do 10 cm. Tak więc mamy bardzo dokładne plany grodzisk, czy dróg starożytnych. Sprzęt jest tak drogi, bo do lasera dokupuje się samolot. Emocje w trakcie analizy są takie same jak w terenie. Do tego dochodzą metody geofizyczne. W tej chwili pracuję nad odtworzeniem kopalni krzemienia w 3D nie wbijając łopaty, a przez prześwietlenie ziemi – mówił Gość PR24.

PR24/ Anna Szpakowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także