Nowe technologie w badaniach archeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 19:27
W Warszawie zakończył się Kongres Archeologii Polskiej. Wzięło w nim udział prawie 500 naukowców. W trakcie kongresu dyskutowano m.in. o przyszłości zawodu archeologa. Jaka przyszłość czeka ludzi zafascynowanych przeszłością?
Audio
  • 24.09.13 dr Janusz Budziszewski o badaniach archeologicznych w Polsce
Nowe technologie w badaniach archeologicznych
Foto: flickr.com/Michael Abshear

Kongres został zwołany przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich. Stowarzyszenie jest największą organizacją w Polsce skupiającą archeologów.

- Idea powstania stowarzyszenia powstała w 1989 roku. Nasze środowisko rozbite jest na szereg różnych specjalności mamy naukowców z akademii nauk, dydaktyków uczących przyszłych archeologów, muzealników, pracowników urzędów konserwatorskich, a od 1989 roku mamy też prywatne firmy prowadzące badania archeologiczne. Przez wiele lat wygodnie było tym wszystkim grupom działać oddzielnie, ale teraz przyszły ciężkie czasy i potrzebna jest konsolidacja i mówienie jednym głosem – wyjaśnił dr Janusz Budziszewski ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

W tej chwili jest 12 instytutów archeologii na polskich uniwersytetach. Według profesora Budziszewskiego połowa z nich upadnie w przeciągu kilku lat. Powodem jest sytuacja demograficzna w kraju – coraz mniej młodych ludzi będzie przychodziło na uczelnie. Profesor podkreślił, że ważne jest, żeby archeologia wyszła z tego wzmocniona, a nie rozbita.

Bez wątpienia wciąż rozwijająca się technologia ułatwia pracę naukowców. Ale czy dzięki technologii praca staje prostsza?

- W tej chwili najmodniejszym sprzętem nowoczesnym, którym posługują się archeolodzy jest skanowanie laserowe. Samolot leci nad lasem i w każdej sekundzie robi 300 tysięcy pomiarów laserowych. Na ich podstawie buduje plan rzeźby terenu z dokładnością do 10 cm. Tak więc mamy bardzo dokładne plany grodzisk, czy dróg starożytnych. Sprzęt jest tak drogi, bo do lasera dokupuje się samolot. Emocje w trakcie analizy są takie same jak w terenie. Do tego dochodzą metody geofizyczne. W tej chwili pracuję nad odtworzeniem kopalni krzemienia w 3D nie wbijając łopaty, a przez prześwietlenie ziemi – mówił Gość PR24.

PR24/ Anna Szpakowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także