Społeczność sąsiedzka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 19:28
Dobry sąsiad pomoże w potrzebie, pożyczy kilogram cukru, podleje kwiaty i wysłucha naszych zwierzeń. Dlatego warto go mieć i doceniać. Dobrą okazją do zrobienia pierwszego kroku w nawiązaniu dobrosąsiedzkich relacji jest Święto Sąsiada, które obchodzimy od 2000 roku w ostatni wtorek maja.
Audio
  • 24.05.14 Agata Konarzewska „W dużych miastach jest coraz większa anonimowość (…)”
Społeczność sąsiedzka
Foto: flickr/Dorret

- Relacje sąsiedzkie są zupełnie inne od tych, które mamy z najbliższą rodziną. Jesteśmy nieufni wobec osób, które znamy bardzo krótko. Zależy nam na tym, aby tego typu stosunki były jeszcze lepsze – mówi Anna Warwas, koordynatorka projektu Dzień Sąsiada

- Wspólnie pracujemy nad tym, aby ludzie lubili swoich sąsiadów, nawiązywali więzi i nabierali większego zaufania do innych. Nawiązanie relacji warto zacząć od zwykłej ludzkiej życzliwości i mówienia „dzień dobry” naszym sąsiadom. Budowanie więzi międzyludzkich to długotrwały proces – twierdzi Agata Konarzewska koordynatorka projektu Dzień Sąsiada.

Integracja sąsiedzka

W obchodach Dnia Sąsiada bierze udział coraz więcej miast, których mieszkańcy rozumieją potrzebę integracji. Z okazji Dnia Sąsiada organizowane są m.in. koncerty, festyny i konkursy dla całych okolic. Dlatego też Stowarzyszenie Q-Ruch Sąsiedzki zachęca do udziału w sąsiedzkich piknikach we wszystkich dzielnicach Warszawy.

- W obchodach tego święta biorą udział osoby, które dobrze się znają. Ich wspólnym celem jest zmiana rzeczywistości. Recepta na dzień sąsiada jest bardzo prosta i zawsze się sprawdza. Dobrym pretekstem jest chociażby wspólny piknik, który sprawi, że spotkamy się i poznamy nieco bliżej. W taki właśnie sposób buduje się dobre sąsiedztwo - dodała Agata Konarzewska.

PR24/Paulina Olak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak