Podróże bez barier

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 17:02
Leniuchowanie nad morzem, aktywny wypoczynek w górach, a może intensywne zwiedzanie? Wiele osób zastanawia się, jak spędzić tegoroczny urlop. Jednak nie dla wszystkich ludzi wakacyjne wyjazdy to jedynie przyjemność.
Audio
  • 21.06.14 Małgorzata Tokarska: „Sytuacja zmienia się na lepsze (…)”
Podróże bez barier
Foto: flickr.com/conorkeller

Osoby niepełnosprawne – niewidomi, ludzie z upośledzeniami psychicznymi i fizycznymi – często przez lata nie wyjeżdżają na wakacje. Taka sytuacja spowodowana jest nie tylko barierami architektonicznymi, lecz także strachem przed nieporadzeniem sobie w nowej sytuacji.

- Przy kompletowaniu grupy zwracamy uwagę na to, by w wyjeździe uczestniczyli ludzie o różnym stopniu niepełnosprawności. To pozwala uświadomić im, że choć niemożliwe jest wykonanie danej czynności w pojedynkę, dzięki pomocy innych można zdziałać więcej – mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Ostrowska z fundacji „Podróże bez granic”.

Rzym
Rzym 2011r, foto: Malgorzata Tokarska

Bariery architektoniczne

Coraz większa liczba polskich hoteli, muzeów i restauracji dostosowana jest do potrzeb niepełnosprawnych. Niekiedy jednak poprzez wady konstrukcyjne udogodnienia nie spełniają swojej funkcji.

- W tym aspekcie cały czas sytuacja zmienia się na lepsze. Jednak nie wszystko jest dostosowane w taki sposób, który faktycznie ułatwiałby dostęp niepełnosprawnym. Często dzieje się tak dlatego, że projektowaniem zajmują się urzędnicy, a nie osoby niepełnosprawne – tłumaczyła Małgorzata Tokarska z Biura Podróży dla Osób Niepełnosprawnych.

PR24/MP

Zobacz więcej na temat: niepełnosprawni podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak