X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pisarz nietypowy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 19:27
Czy filmy zawsze muszą powstawać na podstawie książek? A może mogłoby być odwrotnie, to jest książka mogłaby powstać na podstawie filmu? Odpowiedź brzmi: tak. Pisanie książek na podstawie scenariuszy filmowych staje się coraz powszechniejszą praktyką.
Audio
  • 4.08.14 Marcin Mastalerz: „Autor widmo jest akuszerem, który pozwala pokazać światu to, czego doświadczyli inni ludzie (…)”
Pisarz nietypowy
Foto: flickr/Sebastien Wiertz

Zdaniem Marcina Mastalerza, napisanie książki na podstawie filmu wymaga kompromisu między wizją reżyserską a wizją własną autora książki. Nie jest to zadanie proste, albowiem należy zachować wierność oryginałowi, a jednocześnie wprowadzić w opowiadaną historię dodatkową, autorską warstwę – nieobecną w filmie.

– Książkę na podstawie filmu, którego jeszcze nie ma, bo pisałem ją kiedy istniał tylko scenariusz i jakieś pierwsze wersje montażowe, na pewno jest napisać trudno. Pisanie takiej książki wymaga połączenia ognia z wodą – połączenia pokory wobec scenarzysty i reżysera oraz pychy, by w tym ich świecie przepychać się łokciami i wypełnić go czymś od siebie stwierdził w Polskim Radiu 24 Marcin Mastalerz, autor książki „Miasto 44” na podstawie filmu o tym samym tytule.

Litera – dopełnienie obrazu

Książka daje szansę dopełnienia obrazu kinematograficznego wątkami, których nie odnajdziemy w filmie. Przez to możemy głębiej wejść w świat przeżyć bohatera – jego myśli i odczuć.

– Pewna część ludzi odbiera świat niekoniecznie oczyma, a jeśli oczyma to za pośrednictwem liter. Ja często oglądając film mam takie wrażenie, że chciałbym czegoś więcej – chciałbym się dowiedzieć, dlaczego bohater to zrobił, co on właściwie wtedy myślał. Książka daje taką szansę. Można wejść poza to, co widz zobaczy w kinie – stwierdził Gość PR24.

Autor widmo

Inną formą niekonwencjonalnego pisarstwa jest autor widmo, który pisze książki, najczęściej biografie znanych ludzi – piłkarzy, aktorów, polityków – nie ujawniając swojego imienia i nazwiska.

– Jest bardzo wielu ludzi, którzy mają bardzo ciekawe historie do opowiedzenia, ale nie potrafią ich opowiedzieć. We Francji istnieje nawet taka funkcja: „écrivain public” – pisarz publiczny. Babcia pewnego mojego znajomego zamówiła u takiego pisarza opisanie swojego życia, żeby zostawić to na pamiątkę swoim dzieciom, wnukom. Pisarz widmo to jest rzemieślnik – tłumaczył Marcin Mastalerz.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA pisarz
Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
poczta.niny2014-08-26 19:25 Zgłoś
Na zachodzie to bardzo modne i fajnie, że przyjmuje się też u nas. Książki na podstawie filmów często dopowiadają wiele wątków, dzięki nim można lepiej zrozumieć motywacje bohaterów itp. Fajnie, że książka pojawi się w księgarniach 1 września, to mam nadzieję, że zdążę przeczytać ją przed premierą filmu.
Mella S.2014-08-25 23:26 Zgłoś
Pierwszy raz spotykam się z takim pomysłem. To musi być prawdziwe wyzwanie, próba odgadnięcia zamysłu reżysera. Mimo że książka z filmem będą miały wspólnych bohaterów i wydarzenia, to wydaje mi się, że możemy otrzymać całkowicie inną wizję Miasta 44.
Aurelka2014-08-25 20:29 Zgłoś
Choćby "Stowarzyszenie umarłych poetów" doskonały jak dla mnie przykład książki na podstawie filmu. Mam nadzieję że Miasto 44, które mam zamiar przeczytać (Empik ma premierę 1 września) będzie kolejnym przykładem, że to dobry pomysł stworzyć książkę na podstawie filmu.
Arwenka2014-08-25 12:03 Zgłoś
Ja osobiście bardzo lubię książki na podstawie filmów, a odwrotnie (to już zależy od efektu, czy film na podstawie książki mi się spodoba) I rzeczywiście ta praktyka pisania książek w ostatnim czasie przybrała na sile, ale to dobrze rokuje, bo wiele filmów aż się prosi o wersję "papierową".
Zobacz także