Dożynki wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 17:14
W ostatnią niedzielę lata w Spale odbywają się Dożynki Prezydenckie. Jest to święto żniw i żniwiarzy.
Audio
  • 21.09.14 dr Wojciech Połeć: „Dożynki z czasem zaczęły być świętem lokalnym (…)”
Dożynki wczoraj i dziś

Na stadionie COS przygotowano Miasteczko Regionów i wystawę maszyn rolniczych, a dla maluchów – krainę zabaw dla dzieci. Na popołudnie zaplanowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, a potem występy zespołów ludowych. W samym centrum Spały odwiedzać będzie można stoiska regionalne, posłuchać muzyki ludowej, a wieczorem bawić się na dyskotece pod gwiazdami.

Historia Dożynek Prezydenckich

Po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 86 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów RP.

Historia i źródła dożynek

Dożynki są tradycją pogańską, którą dopiero wchłonęło chrześcijaństwo później. Święto to najhuczniej było obchodzone w czasach PRL-u bardzo bujnie.

– Dożynki to przedchrześcijańskie święto – właściwe dla naszych słowiańskich religii, jeszcze przed przyjęciem chrztu św. Zostało włączone w ramach religijności ludowej do katolicyzmu. Żniwa powinny się ukończyć przed datą 22/23 września. Dożynki to taka tradycja, która w Polsce jest dobrze zakorzeniona od XVI wieku i miała ona czcić pracę żniwiarzy – tłumaczył  dr Wojciech Połeć, antropolog, SGGW.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także