X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dożynki wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 17:14
W ostatnią niedzielę lata w Spale odbywają się Dożynki Prezydenckie. Jest to święto żniw i żniwiarzy.
Audio
  • 21.09.14 dr Wojciech Połeć: „Dożynki z czasem zaczęły być świętem lokalnym (…)”
Dożynki wczoraj i dziś

Na stadionie COS przygotowano Miasteczko Regionów i wystawę maszyn rolniczych, a dla maluchów – krainę zabaw dla dzieci. Na popołudnie zaplanowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, a potem występy zespołów ludowych. W samym centrum Spały odwiedzać będzie można stoiska regionalne, posłuchać muzyki ludowej, a wieczorem bawić się na dyskotece pod gwiazdami.

Historia Dożynek Prezydenckich

Po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 86 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów RP.

Historia i źródła dożynek

Dożynki są tradycją pogańską, którą dopiero wchłonęło chrześcijaństwo później. Święto to najhuczniej było obchodzone w czasach PRL-u bardzo bujnie.

– Dożynki to przedchrześcijańskie święto – właściwe dla naszych słowiańskich religii, jeszcze przed przyjęciem chrztu św. Zostało włączone w ramach religijności ludowej do katolicyzmu. Żniwa powinny się ukończyć przed datą 22/23 września. Dożynki to taka tradycja, która w Polsce jest dobrze zakorzeniona od XVI wieku i miała ona czcić pracę żniwiarzy – tłumaczył  dr Wojciech Połeć, antropolog, SGGW.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także