Mobbing – koszmar pracownika XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 22:50
Mobbing staje się coraz poważniejszą patologią na rynku pracy. – W Polsce wciąż jest zbyt mała świadomość, czym jest mobbing i molestowanie seksualne w pracy. Wiele osób uważa to za normalne praktyki zarządcze – stwierdziła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Kuzaj z „Projekt Antymobbing”.
Audio
  • 26.02.15 Jadwiga Piekarska: „Sądy zwykle stoją po stronie pracodawców i pracownikowi trudno jest dowieść swojego prześladowania(…)”
Kobiety deklarują doświadczanie przemocy w pracy dużo częściej niż mężczyźni
Kobiety deklarują doświadczanie przemocy w pracy dużo częściej niż mężczyźniFoto: flickr/Juan Charvet

Zjawiska mobbingu i molestowania seksualnego w miejscu zatrudnienia występują najczęściej w sektorze zdrowia, pracy socjalnej, transportu oraz gastronomii i hotelarstwa. Doświadczenia przemocy w pracy deklarują częściej kobiety niż mężczyźni. Z przeprowadzonych badań wynika, że niemal co piąty polski pracownik poddawany jest mobbingowi. Polskie prawo dość wąsko definiuje takie zachowania i spotyka się z krytyką, że jest słabe i niesystematyczne.

Aleksandra Kuzaj zProjekt Antymobbing” zwróciła uwagę w Polskim Radiu 24, że pracownicy często nie zdają sobie sprawy, że są poddawani mobbingowi.

Aleksandra
Aleksandra Kuzaj, foto: PR24/PJ

– Ludzie zwykle tłumaczą sobie mobbing tym, że mają trudnego szefa, a do tego w dzisiejszych czasach pracodawcy są różni. Z tego względu ludzie mogą trwać latami w układach, gdzie poddawani są mobbingowi – mówiła gość PR24.

Długotrwałe prześladowanie pracownika niesie ze sobą szereg skutków społecznych i psychicznych. Natomiast jeśli zatrudniony zdecyduje się przeciwstawić mobbingowi, to często musi liczyć się z zamknięciem drogi do awansu, a nawet usunięciem z pracy. Mówiła o tym Jadwiga Piekarska ze Stowarzyszenia Antymobbing.

Jadwiga
Jadwiga Piekarska, foto: PR24/PJ

– Psychika ludzka nie wytrzymuje mobbingu i zaczynają się choroby. Zakłócona jest także relacja między pracownikami. Z kolei, jak zatrudniony zbyt mocno się stawia, to mogą go spotkać poważne konsekwencje – wyjaśniła prezes warszawskiego oddziału organizacji.

Jak udowodnić prześladowanie?

W procesach sądowych o mobbing sądy w większości przypadków stają po stronie pracodawcy. Wiąże się to z niekompletnym lub znikomym materiałem dowodowym dostarczonym przez pracownika. Jadwiga Piekarska wskazała, jak dojść swoich praw przed sądem.

– Dowody mogą być bardzo różne. Najlepsze są materiały pisemne, jak skargi czy postępowania przed komisją antymobbingową wewnątrz firmy. Dowodem mogą być także nagrania, ale sądy są im bardzo niechętne – powiedziała szefowa Stowarzyszenia Antymobbing.

Mobbing to prześladowanie, które przejawia się w różny sposób, np. zastraszanie, ośmieszanie, roznoszenie plotek. Z punktu widzenia prawa do mobbingu dochodzi, gdy działanie jest długotrwałe, uporczywe i posiada określony cel.

Goście „Debaty Poranka” rozmawiały także o drugim typie przemocy w miejscu zatrudnienia, jakim jest molestowanie seksualne.

Polskie Radio 24/gm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także