X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak walczyć z dopalaczami?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 14:48
Od 1 lipca obowiązuje nowe prawo dotyczące dopalaczy. Zgodnie z nim 114 substancji dotychczas uznawanych za toksyczne, traktuje się jak narkotyki. W Polskim Radiu 24 Katarzyna Panejko-Wanat i Wojciech Wanat rozmawiali o tym, jak skutecznie walczyć z problemem dopalaczy.
Audio
  • 14.07.15 Wojciech Wanat: „Warto zastanowić się, co zrobić, żeby ludzie woleli sprzedawać substancje, które są nam znane i mniej groźne (…)”.
  • 14.07.15 Insp. Grzegorz Jach: „W Polsce potrzebna jest debata dotycząca wiedzy medycznej i społecznej na temat narkotyków (…)”.
Tylko  w tym roku na Śląsku zarejestrowano  905 przypadków zatruć dopalaczami. Na zdjęciu woreczek z jedną z szkodliwych substancji.
Tylko w tym roku na Śląsku zarejestrowano 905 przypadków zatruć dopalaczami. Na zdjęciu woreczek z jedną z szkodliwych substancji.Foto: Jakub Walasek/REPORTER

Zgodnie z nową regulacją kara za posiadanie dopalaczy oraz ich dystrybucję jest taka, jak w przypadku narkotyków. Handel nimi jest zabroniony, zagrożony karą pozbawienia wolności i ścigany z urzędu tak, jak handel narkotykami. Terapeuta Wojciech Wanat przyznał w Polskim Radiu 24, że kolejne restrykcje nie są drogą do rozwiązania problemu.

– Ustawa to takie magiczne myślenie, że jeśli czegoś zakażemy, to tego nie będzie. Mamy życie społeczne, które sprzyja uzależnieniom. Dopisując kolejne substancje doprowadzamy do powstawania kolejnych, groźniejszych. Warto zastanowić się, co zrobić, żeby ludzie woleli sprzedawać substancje, które są nam znane i mniej groźne. Jeśli porównamy Mocarza i marihuanę, to marihuana jest mniej groźna – mówił ekspert. 

Katarzyna Panejko-Wanat i Wojciech Wanat, terapeuci uzależnień; Foto: PR24/JW Katarzyna Panejko-Wanat i Wojciech Wanat, terapeuci uzależnień; Foto: PR24/JW

    

– Podstawowy problem z dopalaczami dotyczy tego, że nie wiadomo, jakie substancje zawierają. Tym samym ratownicy nie wiedzą, jak uratować osobę, która się nimi zatruła. Użytkownicy też nie wiedzą, co kupują i jak to zadziała. Na rynek trafiają nowe substancje, których właściwości nie są świadomi nawet sami producenci – dodała Katarzyna Panejko-Wanat, terapeutka.   

Więcej o problemach i walce z dopalaczami oraz polskiej polityce narkotykowej w całości rozmowy.

Gościem Polskiego 24 był również insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, twórca przystanku Profilaktyka a Ty. W jego ramach 11 tys. młodych ludzi spotkało się, by rozmawiać i nawoływać do abstynencji.

Insp. Grzegorz Jach Insp. Grzegorz Jach

– Bez regulacji prawnych policja nie jest w stanie podejmować różnego rodzaju działań i interwencji. Jednak sam aspekt prawny tego problemu narkotyków nie rozwiązuje – ważniejsza jest świadomość społeczna – powiedział gość Polskiego Radia 24.  

Polskie Radio 24/gm

Zobacz więcej na temat: dopalacze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także