Rząd chce opanować chaos urbanistyczny

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 14:55
Rada Ministrów pracuje nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiany zakładają znaczne ograniczenia dotyczące wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Audio
  • 21.07.15 Grzegorz Buczek: „W Polsce panuje chaos przestrzenny i zmiany legislacyjne zmierzają do przywrócenia ładu (…)”.
Nadmierne zacieśnienie bloków i budynków i agresywne reklamy niszczą krajobrazy polskich miast.
Nadmierne zacieśnienie bloków i budynków i agresywne reklamy niszczą krajobrazy polskich miast.Foto: flickr/radekkolakowski

Zgodnie z rządową nowelą inwestor, którego działka nie graniczy bezpośrednio z inną już zabudowaną, nie otrzyma zgody na budowę.

Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich przyznał w Polskim Radiu 24, że próby opanowania chaosu urbanistycznego w Polsce podejmowano już wcześniej.

– Najkrótsza diagnoza i recepta w sprawie zabudowy zostały przyjęte w roku 2011. W dokumencie zapisane są cele strategiczne Polski dla zagospodarowania przestrzennego. Jednym z nich jest przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego. Wątpię, żeby udało się to osiągnąć – ocenił wiceprezes Towarzystwa.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że niełatwo jest znaleźć przyczyny takiego chaosu urbanistycznego w Polsce. Jego zdaniem problemy zaczęły się po roku 1989.

– Kiedy w roku 1990 wprowadzono ustawę, dzięki której odrodziła się polska samorządność, to gminy otrzymały tzw. zadania własne. Jednym z nich był ład przestrzenny, ale nie było to do końca zrozumiane. Z tego względu miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego pokrywają tylko 30 proc. gmin – wyjaśniał ekspert.      

Polskie Radio 24/gm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także