Zmiany w Kodeksie rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 15:28
Sądy nie będą musiały ograniczać praw rodzicielskich jednemu z rodziców w przypadku, gdy matka i ojciec nie mogą dojść do porozumienia ws. opieki nad dzieckiem – tak stanowi nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. O sporach dotyczących ograniczania praw rodzicielskich w Polskim Radiu 24 rozmawiali prawnicy – mec. Dominika Kolosek i mec. Rafał Wąworek.
Audio
  • 31.07.15 Mec. Rafał Wąworek: „Ojcowie walczą o swoje dzieci”.
Nowelizacja kodeksu rodzinnego zakłada że sądy nie będą musiały ograniczać praw rodzicielskich jednemu z rodziców w przypadku, gdy matka i ojciec nie mogą dojść do porozumienia ws. opieki nad dzieckiemfot.flickrThomas Hawk
Nowelizacja kodeksu rodzinnego zakłada że sądy nie będą musiały ograniczać praw rodzicielskich jednemu z rodziców w przypadku, gdy matka i ojciec nie mogą dojść do porozumienia ws. opieki nad dzieckiem/fot.flickr/Thomas Hawk

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, rodzice powinni porozumieć się w kwestii sprawowania pieczy nad dzieckiem. Jednak, jeżeli nie mogą dojść do konsensusu, sąd zobowiązany jest do ograniczenia praw rodzicielskich jednego z rodziców.

Jak mówiła w Polskim Radiu 24 mec. Dominika Kolosek z kancelarii „Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka”, część ojców godzi się na to, by dziecko mieszkało z matką.

– Najczęściej spotykamy się z sytuacjami, w których nie ma większego sporu dotyczącego tego czy dziecko ma mieszkać z matką, czy z ojcem. Mężczyźni często zgadzają się, by miejscem pobytu potomka było miejsce zamieszkania matki dziecka – tłumaczyła prawnik.

Z opinią mec. Dominika Kolosek nie zgodził się mec. Rafał Wąworek. Adwokat z Centrum Praw Ojca i Dziecka, wskazywał, że wielu mężczyzn nie godzi łatwo na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez matkę.  

– Ojcowie walczą o swoje dzieci. Nie chcą, by ich kontakt z potomkiem ograniczał się tylko do sporadycznych wizyt. W praktyce ojciec, który może spotykać się z dzieckiem jedynie w wyznaczonym przez sąd terminie, sprowadzany jest do roli bankomatu – podkreślał mec. Rafał Wąworek.

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, zakłada że sądy nie będą musiały ograniczać praw rodzicielskich jednemu z rodziców w przypadku, gdy matka i ojciec nie mogą dojść do porozumienia ws. opieki nad dzieckiem.

Polskie Radio 24/mp

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także