X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Papież Franciszek reformuje proces unieważnienia małżeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 14:43
Papież Franciszek nakazał uproszczenie i przyspieszenie procesu kanonicznego dotyczącego orzekania nieważności małżeństwa. O szczegółach nowego papieskiego rozporządzenia mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński z kwartalnika Christianitas.
Audio
  • 10.09.15 Tomasz Rowiński: „Papieskie rozporządzenie jest związane z ogłoszonym Rokiem Miłosierdzia Bożego (…)”.
Przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa w szybkim trybie to m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia sakramentu, zatajenie bezpłodności, dokonanie aborcji, brak wiary, foto: flickr AA Photography Services
Przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa w szybkim trybie to m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia sakramentu, zatajenie bezpłodności, dokonanie aborcji, brak wiary, foto: flickr/ A&A Photography Services

Nowelizacja procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa wprowadza zasadę szybkiego postępowania w takich przypadkach, jak brak wiary i aborcja. Inne przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa w szybkim trybie to m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia sakramentu, zatajenie bezpłodności.

– Proces kanoniczny trwa zwykle ciągnie się miesiącami i jego skrócenie do zaledwie 30-45 dni to prawdziwe przyspieszenie. Małżonkowie przychodzą do biskupa, prezentują twarde dowody, że według prawa kościelnego nie zachowano godności sakramentu i proces nabiera tempa – mówił Tomasz Rowiński.   

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że wprowadzone przez papieża zmiany są związane ze zbliżającym się Rokiem Miłosierdzia Bożego. 

– Następuje zdejmowanie pewnych ciężarów z ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, niekoniecznie ze swojej winy. Jeżeli ktoś się dowiaduje o sprawkach swojego małżonka nagle i po ślubie, to znajduje się w trudnej sytuacji i to niezwykły ciężar dla takiej osoby. Z tego względu papież postanowił wprowadzić takie zmiany w ogłoszonym Roku Miłosierdzia – wyjaśniał publicysta.   

Polskie Radio 24/gm/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także