Papież Franciszek reformuje proces unieważnienia małżeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 14:43
Papież Franciszek nakazał uproszczenie i przyspieszenie procesu kanonicznego dotyczącego orzekania nieważności małżeństwa. O szczegółach nowego papieskiego rozporządzenia mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński z kwartalnika Christianitas.
Audio
  • 10.09.15 Tomasz Rowiński: „Papieskie rozporządzenie jest związane z ogłoszonym Rokiem Miłosierdzia Bożego (…)”.
Przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa w szybkim trybie to m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia sakramentu, zatajenie bezpłodności, dokonanie aborcji, brak wiary, foto: flickr AA Photography Services
Przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa w szybkim trybie to m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia sakramentu, zatajenie bezpłodności, dokonanie aborcji, brak wiary, foto: flickr/ A&A Photography Services

Nowelizacja procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa wprowadza zasadę szybkiego postępowania w takich przypadkach, jak brak wiary i aborcja. Inne przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa w szybkim trybie to m.in. krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia sakramentu, zatajenie bezpłodności.

– Proces kanoniczny trwa zwykle ciągnie się miesiącami i jego skrócenie do zaledwie 30-45 dni to prawdziwe przyspieszenie. Małżonkowie przychodzą do biskupa, prezentują twarde dowody, że według prawa kościelnego nie zachowano godności sakramentu i proces nabiera tempa – mówił Tomasz Rowiński.   

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że wprowadzone przez papieża zmiany są związane ze zbliżającym się Rokiem Miłosierdzia Bożego. 

– Następuje zdejmowanie pewnych ciężarów z ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, niekoniecznie ze swojej winy. Jeżeli ktoś się dowiaduje o sprawkach swojego małżonka nagle i po ślubie, to znajduje się w trudnej sytuacji i to niezwykły ciężar dla takiej osoby. Z tego względu papież postanowił wprowadzić takie zmiany w ogłoszonym Roku Miłosierdzia – wyjaśniał publicysta.   

Polskie Radio 24/gm/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak