Zwolnieni z teorii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:18
Druga edycja olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z teorii” zakończona. O programie mówili w Polskim Radiu 24 przedstawiciele organizatora: Rafał Flis i Jagoda Pisarska oraz jego uczestnicy: Marcin Pietrowski i Jacek Bogacki.
Audio
  • 02.05.16 Jagoda Pisarska: „Zwolnieni z teorii” to olimpiada zespołowa i praktyczna. Chodzi o to, by zespół znalazł inteligentne rozwiązanie jakiegoś problemu społecznego (…)”.
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznejfot.facebook.comzwolnienizteorii
„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej/fot.facebook.com/zwolnienizteorii

Program skierowany jest do licealistów i studentów, którzy podjęli się realizacji własnych lokalnych projektów społecznych.

– To olimpiada zespołowa i praktyczna. Chodzi o to, by zespół znalazł inteligentne rozwiązanie jakiegoś problemu społecznego – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Jagoda Pisarska.

– Nacisk na pracę zespołową wynika z tego, że tak właśnie jest w życiu. Otóż na przykład firma trzyosobowa ma większe szanse sukcesu niż firma, którą założyła jedna osoba. Wielkie firmy powstają jako side-projects – małe projekty, które na początku nie wydają się obiecujące, ale rozwiązują ważne, dobrze zdiagnozowany projekt społeczny – dodał Rafał Flis.

Marcin Pietrowski jest jednym z laureatów programu. Pomysł jego zespołu to projekt „Feed Them UP”. Podobnie Jacek Bogacki, który wraz z grupą wdrożył projekt „Serce Twojego Samochodu”.

– Naszym problemem było marnowanie żywności w skali ogólnopolskiej. Projekt był realizowany na terenie Warszawy.  Naszym celem było połączenie lokali gastronomicznych z organizacją pożytku publicznego, która w świetle polskiego prawa może od 2013 otrzymywać darowizny żywnościowe zwolnione z podatku VAT – mówił Marcin Pietrowski.

– We czwórkę zajęliśmy się problemem apteczki w samochodzie. Chcieliśmy uświadomić kierowców, że apteczka, mimo że nie jest obowiązkowa, jest bardzo potrzebna i może uratować w wielu sytuacjach życie osoby poszkodowanej. Uczyliśmy również użytkowników ruchu drogowego, jak odpowiednio udzielić pierwszej pomocy – powiedział Jacek Bogacki.

W tym roku w ramach programu „Zwolnieni z teorii” zrealizowano 500 inicjatyw. W sumie w programie wzięło udział 11 tys. młodych ludzi. W olimpiadzie nagrodzono 19 projektów w 21 kategoriach.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/dds

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także