X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Iwona Cichosz i Angelika Jarosławska o problemach osób niesłyszących

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 19:11
Osoby głuche i niedosłyszące borykają się z wieloma problemami. Mówiły o tym, w kontekście filmu „Znaki" w reżyserii Wojciecha Klimali, Iwona Cichosz (Miss Świata Głuchych) i Angelika Jarosławska (koordynatora Programu POLSKA 3.0).
Audio
  • 25.08.16 Iwona Cichosz: słyszący żyją koło nas, ale nie mają wiedzy o nas. Gdy głusi wychodzą na zewnątrz, spotykają się z barierą komunikacyjną, ponieważ słyszący nie są cierpliwi i denerwują się
Od lewej: Angelika Jarosławska i Iwona Cichosz.
Od lewej: Angelika Jarosławska i Iwona Cichosz.Foto: PR24/Mateusz Rekłajtis

Bohaterka filmu, Iwona Cichosz, zdobyła w lipcu w Las Vegas tytuł Miss Świata Głuchych pokonując 19 konkurentek. Film jest opowieścią o kobiecie, która jest łącznikiem między światem głuchych i słyszących.

Jak podkreśliła Iwona Cichosz, społeczeństwo słyszących nie ma dużej świadomości o osobach głuchych. – Słyszący żyją koło nas, ale nie mają wiedzy o nas. Gdy głusi wychodzą na zewnątrz spotykają się z barierą komunikacyjną, ponieważ słyszący nie są cierpliwi, denerwują się i przez to głusi odbierają to jako ignorancję czy brak szacunku przez co się zamykamy - wyjaśniła.

Angelika Jarosławska zwróciła z kolei uwagę, że osoby głuche postrzegają siebie jako mniejszość językową. - Język migowy jest ich językiem naturalnym, a język polski językiem obcym – podkreśliła.

Zauważyła także, że świat osób niesłyszących to nie tylko świat „olbrzymiej ciszy i jednocześnie bardzo często samotności”. - To także brak dostępu do edukacji, do kontaktów międzyludzkich, do podstawowych przyjemności jakimi my możemy się cieszyć – wyliczała Jarosławska.

Dodała, że osoby słyszące izolują osoby niesłyszące ze świata, który jest wspólnym światem. – Tymczasem w Polsce osoby niesłyszące są praktycznie za szklaną barierą. Te osoby nie tylko nie słyszą, ale nie są też w stanie odczytywać najprostszych rzeczy – wyjaśniła.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Ślimakowe Rytmy” – festiwal niesłyszących

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 17:59
Dziś o godzinie 19.00 rozpoczyna się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówiła dr Anna Geremek-Samsonowicz, laryngolog i audiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesłyszący w świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 12:58
W XXI wieku zaburzenia słuchu nie są już przeszkodą w rozwijaniu talentów muzycznych. Dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny także osoby niesłyszące mogą poznać cudowny świat dźwięków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie popularność języka migowego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:29
Gościem audycji Czas na Naukę był dr Paweł Rutkowski, twórca pierwszej w Polsce Pracowni Lingwistyki Migowej przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ośrodek prowadzi badania nad językiem migowym, którego uczy się coraz więcej osób.
rozwiń zwiń