Uniwersytety dziecięce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 18:39
Na Uniwersytecie Dzieci naukowcy spotykają się z najmłodszymi, by razem rozmawiać o otaczającym ich świecie i próbować lepiej go poznać i zrozumieć. O projekcie mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Grąbczewska z Fundacji Uniwersytet Dzieci.
Audio
  • 05.09.16 Anna Grąbczewska: „Nie stawiamy stopni, nie odpytujemy dzieci, prowadzimy z nimi dialog, pytamy o ich zainteresowania. Fakt, że nie jesteśmy w formie szkolnej daje dość luksusową sytuację”.
Zdjęcie ilustracyjnefot.facebook.comUniwersytetDzieci
Zdjęcie ilustracyjne/fot.facebook.com/UniwersytetDzieci

W Polsce działa ponad sto różnych uniwersytetów dziecięcych. Początek tej inicjatywie dały trzy mamy, które w 2007 roku założyły fundację non profit o nazwie Uniwersytet Dziecięcy. W piątek resort nauki ogłosił nowy program - Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Środki z programu będą przeznaczone na wsparcie już działających uniwersytetów i na nowe inicjatywy.

Jak podkreśliła Anna Grąbczewska, uniwersytety dziecięce umożliwiają spojrzenie na naukę w sposób „inny niż w szkole i w sposób ciekawszy”. – Chcemy, by jak najwięcej z tego, co wypracowujemy znalazło się w szkole – podkreśliła.

- Nie stawiamy stopni, nie odpytujemy dzieci, prowadzimy z nimi dialog, pytamy o ich zainteresowania. Fakt, że nie jesteśmy w formie szkolnej, w przymusie i konieczności sprawdzania tej wiedzy, daje dość luksusową sytuację, by to spotkanie było jak najbardziej interesujące i na czasie – wyjaśniła Grabczewska.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 05.09.16

Godzina emisji: 18:15

Zobacz więcej na temat: dzieci edukacja NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak