Ubóstwo mieszkaniowe

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 16:46
Połowa młodych Polaków między 24. a 35. rokiem życia mieszka z rodzicami, ponieważ nie jest się w stanie usamodzielnić. 70 proc. badanych przez CBOS stwierdziło z kolei, że brak nadziei na mieszkanie jest powodem nieposiadania dzieci. Mówiła o tym, w kontekście obchodzonego 3 października Światowego Dnia Mieszkalnictwa, dr Barbara Audycka, socjolog.
Audio
  • 03.10.16 Dr Barbara Audycka: „Mamy coraz większą grupę nowych ubogich, czyli osób, które przeprowadziły się do dużych miast za pracą i którzy, choć mają pracę, nie mają możliwości zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Leo Hidalgo (@yompyz)

Dr Barbara Audycka podkreśliła, że ONZ uchwaliła dzień 3 października Światowym Dniem Mieszkalnictwa, by zwrócić uwagę na pewien problem. - Mamy coraz większą grupę nowych ubogich, czyli osób, które przeprowadziły się do dużych miast za pracą i którzy, choć mają pracę, nie mają możliwości zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych – zaznaczyła.

Dr Audycka wyjaśniła, że czynsze w dużych miastach są bardzo wysokie, często wynoszą ponad połowę wynagrodzenia. - Niektóre osoby mają z kolei kredyt na wiele lat, który także konsumuje im połowę wynagrodzenia – wyjaśniła. - To problem całej Europy zachodniej gdzie ten program również narasta – dodała.

Z badań wynika także, że ok. 15 proc. społeczeństwa żyje w ubóstwie mieszkaniowym, które jest zdefiniowane jako bezdomność, brak mieszkania, życie poniżej standardów lub mieszkanie w przeludnieniu.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 03.10.16

Godzina emisji: 15:17

 

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusz mieszkań na wynajem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 15:04
Fundusz mieszkaniowy kontrolowanego przez Skarb Państwa Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentował oczekiwaną od blisko dwóch lat ofertę mieszkań do wynajmowania w Warszawie. Ceny wynajmu są nieznacznie niższe od cen rynkowych. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, ekspert ds. rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek najmu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 18:45
Początek roku akademickiego to wzmożony okres aktywności na rynku najmu mieszkań. W Polskim Radiu 24 Sławomir Muturi, ekspert rynku nieruchomości, mówił na naszej antenie m.in. o tym, jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na wynajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Program Mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 13:40
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą „Narodowego Programu Mieszkaniowego”. Czy program Mieszkanie Plus rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków? O tym w  Pulsie Gospodarki mówili Mariusz Adamiak z PKO BP i Adam Czerniak z Polityki Insight oraz Szkoły Głównej Handlowej, a także Maciej Stańczuk z Pracodawców RP.
rozwiń zwiń