Jak powinna wyglądać pomoc osobom niepełnosprawnym?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 17:46
– Podstawową bolączką przy planowaniu jakiejkolwiek polityki publicznej wobec osób niepełnosprawnych jest brak danych. Nikt w Polsce nie wie, ile jest osób z niepełnosprawnością, nikt nie dysponuje żadnymi wiarygodnymi obliczeniami – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Dudzińska (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Audio
  • 07.11.16 Dr Agnieszka Dudzińska o pomocy osobom niepełnosprawnym
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Alexander Edward

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, dobrze że w przestrzeni publicznej i rządowej pojawił się temat pomocy osobom niepełnosprawnym.

– Należy się cieszyć, że rozpoczął się pewien proces. Jednak debatę publiczną powinno się prowadzić w kierunku tego, jakie są potrzeby tego środowiska i co rząd powinien robić – powiedziała w Polskim Radiu 24 doktor Dudzińska. – Po proteście sejmowym rodziców, bardzo wzrosła ich świadomość co do możliwości systemu wykonania pewnych ruchów oraz zasobów, jakie są w systemie i są albo niewykorzystane, albo źle wykorzystywane. Nie ma alokacji środków dla osób najbardziej potrzebujących, a jednocześnie bardzo duże pieniądze są wydawane na niektóre inne potrzeby i bez weryfikacji tego, czy rzeczywiście jest taka potrzeba – mówiła dr Agnieszka Dudzińska

Wskazywała, że być może rząd nie musiałby dokładać zbudżetu, by zracjonalizować politykę przy odpowiednim dokalibrowaniu tego, co jest.

– Należałoby tak skonstruować rozwiązania instytucjonalne, żeby na szczeblu rządu, koordynowała to jedna jednostka. Taką jednostką mógłby być pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych – postulowała.

O szczegółach w całej audycji.

Z dr Agnieszką Dudzińską rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 07.11.2016

Godzina emisji: 15.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Autobusy przyjazne niepełnosprawnym

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 13:30
Warszawscy kierowcy komunikacji miejskiej w czerwcu mieli okazję uczestniczyć w szkoleniach dotyczących pomocy osobom niepełnosprawnym w przejazdach autobusami. – Docierają do nas głosy, że transport takich pasażerów nadal jest problemem – mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sulmicka ze stowarzyszenia „Zielone Mazowsze”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni i Savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 13:30
Ile razy zastanawiałeś się, czy podejść do niepełnosprawnej osoby na ulicy? Jak zaoferować pomoc, żeby tej osoby nie wprawić w zakłopotanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po omacku w komunikacji miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 18:32
O problemach, jakie napotykają niepełnosprawni użytkownicy komunikacji publicznej, mówili w Polskim Radiu 24 Cezary Raczyński (portal Wrocławska Komunikacja) Paweł Wrzesień, osoba niewidoma i Igor Krajnow (Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie).
rozwiń zwiń