Jak pomagać osobom z rodzin dysfunkcyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 20:34
Lęk, niepokój, niskie poczucie własnej wartości, uzależnienia. Traumy wyniesione z dysfunkcyjnych rodzin trwają niekiedy całe życie i potrafią je skutecznie skomplikować. Dlatego niezwykle istotną rzeczą jest jak najszybsza pomoc osobom, które doświadczyły trudnego dzieciństwa.
Audio
  • 18.12.16 ks. dr hab. Grzegorz Polok: dzieci alkoholików mają czterokrotnie większe ryzyko, że uzależnią się od alkoholu
Dzieci alkoholików czterokrotnie częściej uzależnią się od alkoholu
Dzieci alkoholików czterokrotnie częściej uzależnią się od alkoholuFoto: flickr/CarbonNYC [in SF!]

Inicjatorem terapii i akcji szukania rozwiązań tych problemów jest ks. dr hab. Grzegorz Polok, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, autor książki "Rozwinąć skrzydła".

Publikacja powstała w efekcie spotkań i pracy z młodzieżą pochodzącą z rodzin dysfunkcyjnych, w tym – rodzin z problem alkoholowym. Opisuje problemy, z jakimi zmagają się dorosłe dzieci, oraz ukazuje konkretne formy pomocy.

– Przeszłość w bardzo mocny, wręcz fundamentalny sposób wpływa na życie człowieka. To, w jaki sposób odnosili się do nas rodzice, jaki był poziom akceptacji naszej osoby, jakie relacje panowały w domu, ma ogromne znaczenie na życie w dorosłości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co miało miejsce w przeszłości rzutuje na to, jak jest dzisiaj – powiedział ks. dr hab. Grzegorz Polok.

W terapii, która ma pomóc osobom wychowującym się w rodzinach dysfunkcyjnych, najważniejszą rzeczą jest, by złamać podstawowy komunikat funkcjonujący w takich domach. Jest nim polecenie rodziców, którzy zakazują swoim dzieciom mówienia o tym, co dzieje się w ich rodzinach.

– Takie osoby nie powinny bać się z tego, by skorzystać z rozmowy z psychologiem lub członkami grupy terapeutycznej. Jest to początek drogi do tego, by zmienić i poukładać swoje życie – dodał ks. dr hab. Grzegorz Polok.

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 18.12.2016

Godzina emisji: 19:42

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

O umieszczaniu małych dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 22:03
Co kilka tygodni głośno jest o kolejnej sprawie dotyczącej odbierania przez sąd małych dzieci rodzicom lub opiekunom i przekazywania do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zarzuca się, że nie zawsze decyzje te są słuszne i podyktowane dobrem najmłodszych. O tym jakie jest prawo, a jaka praktyka mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Agnieszka Rękas – główny specjalista ds. prawnych w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.
rozwiń zwiń