Kooperatywa mieszkaniowa sposobem na własne lokum

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 14:07
Kooperatywa mieszkaniowa jest inicjatywą ośmiu rodzin, których nie stać na zakup mieszkań na rynku komercyjnym. Ma umożliwiać im zaspokojenie potrzeb bez pośrednictwa deweloperów – poprzez wspólną budowę wielorodzinnego budynku, dopasowanego do ich potrzeb i możliwości finansowych. O projekcie w Polskim Radiu 24 mówiła Magdalena Ruszkowska z Habitat For Humanity.
Audio
  • 27.12.2016 Kooperatywa mieszkaniowa – alternatywa dla mieszkań deweloperskich. Gość: Magdalena Ruszkowska z Habitat For Humanity.
Zdjęcie ilustracyjne. flickrAlex Proimos
Zdjęcie ilustracyjne. flickr/Alex Proimos

Habitat For Humanity, która wspiera projekt, przejęła na siebie ciężar ryzyka kredytu na czas trwania inwestycji.  – Naszym zadaniem jest to, żeby poświadczyć za te rodziny, zanim powstanie właściwe zabezpieczenie kredytu – tłumaczyła Ruszkowska.

Jak mówiła, Fundacja traktuje kooperatywę jako pilotaż, służący wypracowaniu modelowego rozwiązania mieszkaniowego dla rodzin bez zdolności kredytowej. – Chodzi o budowanie w takim kształcie, jak się chce i stosownie do potrzeb. Chcielibyśmy, żeby to miało nie tylko charakter pilotażowy, ale żeby powstał też fundusz poręczeniowy przy jakiejś instytucji  – tłumaczyła.

Wyjaśniała, że nazwę kooperatywa przyjęto, by odróżnić tę inicjatywę od spółdzielni, kojarzących się z reliktem przyszłości. – Chcemy podkreślić oddolność tej inicjatywy, która skupia rodziny chcące przystąpić do inwestycji budowlanej. Niekoniecznie musi ich być minimum ustawowe i niekoniecznie chcą szukać rozwiązań typowych dla spółdzielni – mówiła.

Aby to rozwiązanie zadziałało, należy także opracować wzory umów regulujących stosunki między członkami kooperatywy oraz między kooperatywą a bankiem. – Nie ma na rynku takich produktów kredytowych, które przewidywałyby osiem gospodarstw domowych – podsumowała Ruszkowska.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 13:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieruchomości condo. Na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 14:40
Większa liczba turystów w polskich miastach przekłada się na większą liczbę inwestycji hotelowych, w tym nowych obiektów w systemie condo. Od niedawna prywatni inwestorzy, mogą zakupić takie lokale w celach inwestycyjnych. O nowej formule nieruchomości mówiła w Polskim Radiu 24 Marlena Kosiura – ekspert rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudniej o kredyt od 2017. Czy mieszkania będą tanieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 20:00
Jeszcze tylko do końca roku klienci, którzy zaciągają w bankach kredyty hipoteczne, mogą mieć wkład własny na poziomie 15 proc. wartości nieruchomości.
rozwiń zwiń