Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 20:34
Prezydent złożył Polakom życzenia noworoczne. W orędziu, transmitowanym przez Telewizję Polską i Polskie Radio Andrzej Duda powiedział, że reformy przeprowadzone w mijającym roku przyniosły lub przyniosą konkretne korzyści polskim rodzinom.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w orędziu do Polaków: jesteśmy państwem bezpieczniejszym
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Wikimedia Commons, Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland

"Program 500+, podwyższenie minimalnej płacy, darmowe leki dla seniorów, obniżenie wieku emerytalnego - wszystkie te zmiany przywracają wielu Polakom poczucie godności i wiarę w to, że rządy mogą być bardziej sprawiedliwe" - mówił prezydent. Dodał, że Polska jest państwem bezpieczniejszym, między innymi dzięki efektom szczytu NATO w Warszawie. Prezydent przypomniał, że na naszej ziemi pojawią się na stałe sojusznicze wojska. "Już wkrótce będziemy witać nad Wisłą amerykańskich żołnierzy. Musimy jednak także wzmacniać się sami" - mówił Andrzej Duda. Zapowiedział, że rok 2017 będzie czasem głębokiej modernizacji polskiego wojska.

Prezydent mówił, że niezależnie od różnic poglądów co do przyszłości Unii Europejskiej, funkcjonowania instytucji czy obsady najważniejszych unijnych stanowisk, nie ulega wątpliwości, iż w interesie Polski leży stabilna, zjednoczona i solidarna Europa.

Odnosząc się do spraw gospodarczych, Andrzej Duda powiedział, że władze powinny gwarantować polskim przedsiębiorcom jak największą swobodę działalności. Powinniśmy być otwarci na zagranicznych inwestorów, lecz przede wszystkim promować polski kapitał i polską myśl technologiczną - mówił prezydent. Zapowiedział, że w nadchodzącym roku będzie nadal wspierał rodzime firmy, zwłaszcza te, które z odwagą i bez kompleksów podbijają dalekie rynki.

Prezydent podkreślił, że dobrobyt i trwały rozwój Polski zależą także od spokoju społecznego. "W tych szczególnych dniach apeluję do wszystkich moich rodaków: nie dajmy się ponieść politycznym emocjom" - mówił Andrzej Duda. Zaapelował do Polaków, by prowadzili ze sobą cywilizowany dialog, pracowali dla kraju, szanując reguły demokracji. Andrzej Duda zapewnił, że jako Prezydent Rzeczypospolitej będzie czynił wszystko, by łagodzić niepotrzebne konflikty i wyciszać spory.

Polskie Radio 24, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent powołał Julię Przyłębską na stanowisko prezesa TK. Koniec sporu?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 18:04
Prezydent Andrzej Duda powołał sędzię Julię Przyłębską na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Czy decyzja głowy państwa definitywnie zakończy spór wokół funkcjonowania TK? O tym w Debacie Dnia rozmawiali Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" i Łukasz Rogojsz z "Newsweeka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Duda skierował do TK ustawę o zgromadzeniach

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 12:22
- Decyzję Andrzeja Dudy oceniam bardzo pozytywnie domyślając się jednak całego jej zaplecza. Niezależnie jednak od tego, jakie były intencje i o jaką grę tu chodzi, ważne są efekty – powiedział w programie Punkt Widzenia prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gość odniósł się w ten sposób do faktu, iż prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy „Prawo o zgromadzeniach”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę dezubekizacyjną. "Sprawiedliwości stało się zadość"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 18:25
Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Od 2017 roku świadczenia dla nich nie będą mogły być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń