X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamieszki w Ełku. Czy spirala nienawiści będzie się nakręcać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 20:12
W sylwestrową noc w Ełku zamordowany został 21-latek. Zarzut zabójstwa usłyszeli Tunezyjczyk i Algierczyk. W noworoczne popołudnie w centrum miasta zebrał się tłum mieszkańców, który manifestował swoje oburzenie. Doszło do zamieszek. O nastawieniu Polaków do obcokrajowców mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Witold Suliga – antropolog kultury. Wydarzenia skomentował też Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Audio
Jeden z podejrzanych doprowadzany do Prokuratury Rejonowej w Ełku, 2 bm. Przed barem Prince Kebab w Ełku, w noc sylwestrową zginął, ugodzony nożem 21-letni mieszkaniec miasta. Policja zatrzymała kilku podejrzanych, Polaka i obcokrajowcówfot.PAPTomasz Waszczuk
Jeden z podejrzanych doprowadzany do Prokuratury Rejonowej w Ełku, 2 bm. Przed barem Prince Kebab w Ełku, w noc sylwestrową zginął, ugodzony nożem 21-letni mieszkaniec miasta. Policja zatrzymała kilku podejrzanych, Polaka i obcokrajowców/fot.PAP/Tomasz Waszczuk

W sylwestrową noc w ełckim lokalu doszło do awantury, podczas której zginął młody człowiek. Miał dwie rany kłute, prawdopodobnie od noża. Po południu w centrum miasta zebrał się tłum mieszkańców. Doszło do zamieszek. Powybijano witryny i zniszczono mienie lokalu. Były też starcia z policją. Szef resortu spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak, który był gościem radiowej Jedynki, poinformował że w sumie po rozruchach zatrzymano 28 osób. Jest wśród nich czterech pracowników lokalu i 24 osoby, które brały udział w ulicznych burdach.

 Powybijane szyby w drugim barze Prince Kebab przy ul. Wojska Polskiego w Ełku Powybijane szyby w drugim barze Prince Kebab przy ul. Wojska Polskiego w Ełku

Marcin Makowski z "Do Rzeczy" mówił na antenie Polskiego Radia 24, że sprawa morderstwa w Ełku na podtekst narodowościowy. - Gdyby Polak zabił Polaka, to ludzie nie wychodziliby na ulicę. Tutaj wątek imigrancko-narodowy niestety przebija się na plan pierwszy. Rozumiem emocje, ale forma ich ekspresji jest nieadekwatna. Nie w taki sposób manifestuje się niezgodę i niezadowolenie, nawet w tak dramatycznych sytuacjach jak śmierć drugiego człowieka – mówił dziennikarz.

Natomiast dr Jan Witold Suliga podkreślał, że przez lata wierzyliśmy, iż Polska jest krajem tolerancyjnym. – Ale nie była. Staliśmy się narodem mocno jednoetnicznym, mniejszości jest stosunkowo mało, w czasach komuny byliśmy społecznością zamkniętą. Teraz otwarcie na świat powoduje u nas pewnego rodzaju szok – ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że każdy ma prawo do złości, jednak nie powinna ona przemieniać się w agresję, tak, jak stało się w Ełku. – Tu nie chodzi o to, że to był Tunezyjczyk, tylko że człowiek zadźgał drugiego człowieka – zaznaczył. Gość wyraził również obawę, że spirala nienawiści będzie wciąż nakręcana.

Więcej w dołączonych nagraniach.

Polskie Radio 24/ip

Data emisji: 02.01.2017

Godzina emisji: 19:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zamieszki w Ełku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 20:31
W Ełku nadal niespokojnie. Przed lokalem gastronomicznym, w którym w noc sylwestrową zginął 21-letni Daniel, cały czas gromadzą się ludzie, którzy wznoszą wulgarne okrzyki w kierunku policji. Wcześniej na ulicach miasta doszło do zamieszek, a w stronę lokalu i funkcjonariuszy poleciały kamienie, race i petardy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po zabójstwie i zamieszkach w Ełku. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 10:00
Po awanturze w noc sylwestrową przed barem z kebabem zginął w Ełku 21-letni Daniel. Zarzut zabójstwa postawiono 26-letniemu obywatelowi Tunezji, zatrudnionemu tam jako kucharz oraz obywatelowi Algierii. W mieście doszło do zamieszek. Wydarzenia skomentowali w Debacie Dnia Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Grzegorz Jankowski (Superstacja, Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: dlaczego doszło do tragedii w Ełku?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 16:01
21 letni mężczyzna zginął w noc sylwestrową po awanturze przed miejscowym barem kebab. W niedzielę, wczesnym popołudniem, doszło tam do gwałtownych protestów mieszkańców Ełku.
rozwiń zwiń