X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Senior to VIP

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 13:34
Dzień Babci i Dziadka to okazja do dyskusji o roli seniorów w rodzinie. Żyjemy coraz dłużej, w Polsce przybywa zaś ludzi starszych. O tym, kim jest współczesny senior rozmawiali w Polskim Radiu 24: Maria Adamiec –Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Krystyna Pałyga – ambasadorka działań międzypokoleniowych, Stefan Kołucki – dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Audio
  • 22.01.17 Maria Adamiec: osoby starsze nazywane są czasem VIP-ami, czyli z angielskiego: bardzo ważnymi osobami.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/DariuszSankowski

Osoba starsza, emeryt czy senior? Zdaniem Krystyny Pałygi ważniejsze niż nazewnictwo jest współczesna wartość poszczególnych słów. - Dawniej bycie seniorem nie kojarzyło się pozytywnie. Dziś słowo to brzmi bardzo fajnie, bo określa osobę aktywną, uczestniczącą w zajęciach Uniwersytetu III Wieku i mającą wysokie poczucie własnej wartości – tłumaczyła działaczka. - Odchodzi już stereotyp babci od konfitur i dziadka, który łowił ryby.

Jak podkreśliła Maria Adamiec, senior to hasło bardzo szerokie, ale podczas naszych spotkań wymyśliliśmy jego definicję. – Senior to człowiek starszy, aktywny, otwarty na świat, wartościowy, nie wstydzi się zmarszczek i przybywających lat – wyliczała gość audycji. - Spotykamy się ze stereotypem, że senior to ktoś smutny, zmęczony życiem, chory. Naszą rola jest zmienić to znaczenie – dodała.

Od lewej: Maria Adamiec, Stefan Kołucki i Krystyna Pałyga; Foto: PR24/JW Od lewej: Maria Adamiec, Stefan Kołucki i Krystyna Pałyga; Foto: PR24/JW

Zdaniem Stefana Kołuckiego, ważne jak będziemy postrzegali te osoby. - Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych zdefiniowała, je jako takie, które ukończyły 60. rok życia. Jednak przy takim podejściu możemy wpaść w pułapkę postrzegania jedynie przez pryzmat wieku. Tymczasem jest to grupa zróżnicowana i obejmująca duży przedział wieku - niemal 40 lat. W ciągu tego czasu zmienia się bardzo wiele, jak choćby aktywność i samodzielność– dodał Stefan Kołucki.

Maria Adamiec zauważyła zaś, że w Szwecji unika się słowa senior. – Osoby powyżej 60 roku życia są określana jako będące w wieku średnim – dojrzałym. Prowadzą grupy gimnastyczne, pracują na 1/3 etatu. Mówi się tu bardziej o doświadczeniu i ich istotnej roli w życiu społecznym. Senior to profesjonalista – dodała gość audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 22.01.16

Godzina emisji: 12.15

 

 

 

Zobacz więcej na temat: emerytura senior
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Edukacja finansowa seniorów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 16:22
Prawie 45 procent polskich seniorów nadal jest aktywnych kredytowo, czyli posiada zobowiązania finansowe. Pytanie, czy osoby starsze w Polsce są bezpieczne na rynku kredytowym? Nierzadko słyszy się o ich wykorzystywaniu przez oszustów. Małgorzata Bielińska z Biura Informacji Kredytowej mówiła w Polskim Radiu 24, jak zapobiegać takim sytuacjom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursynów aktywizuje seniorów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 12:47
Fundacja Indigeo przy wsparciu warszawskiej gminy Ursynów przygotowuje specjalny projekt „Ursynowski Senior – bezpieczny – zdrowy – sprawny”. Celem inicjatywy jest aktywizacja seniorów mieszkających na Ursynowie. O akcji w Polskim Radiu 24 mówili Anna Krasucka, doradca żywieniowy i Dariusz Straszewski, fizjoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy seniorzy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 18:54
Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i socjalną nad seniorami. Polski senior, w porównaniu ze swoimi europejskimi kolegami, ma znacznie więcej chorób i przypadłości. O tym, jak zmienić tę sytuację, mówiła w Polskim Radiu 24 lekarka dr Krystyna Knypl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się zdrowo starzeć?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 16:00
W Łodzi powstało pierwsze w kraju centrum referencyjne Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia. Ma prowadzić bardzo szeroką działalność, która finalnie poprawi życie starszych ludzi. Jednym z głównych założeń będzie to, aby tak prowadzić opiekę nad seniorem, by jak najdłużej utrzymać go poza szpitalem.
rozwiń zwiń