Senior to VIP

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 13:34
Dzień Babci i Dziadka to okazja do dyskusji o roli seniorów w rodzinie. Żyjemy coraz dłużej, w Polsce przybywa zaś ludzi starszych. O tym, kim jest współczesny senior rozmawiali w Polskim Radiu 24: Maria Adamiec –Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Krystyna Pałyga – ambasadorka działań międzypokoleniowych, Stefan Kołucki – dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Audio
  • 22.01.17 Maria Adamiec: osoby starsze nazywane są czasem VIP-ami, czyli z angielskiego: bardzo ważnymi osobami.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/DariuszSankowski

Osoba starsza, emeryt czy senior? Zdaniem Krystyny Pałygi ważniejsze niż nazewnictwo jest współczesna wartość poszczególnych słów. - Dawniej bycie seniorem nie kojarzyło się pozytywnie. Dziś słowo to brzmi bardzo fajnie, bo określa osobę aktywną, uczestniczącą w zajęciach Uniwersytetu III Wieku i mającą wysokie poczucie własnej wartości – tłumaczyła działaczka. - Odchodzi już stereotyp babci od konfitur i dziadka, który łowił ryby.

Jak podkreśliła Maria Adamiec, senior to hasło bardzo szerokie, ale podczas naszych spotkań wymyśliliśmy jego definicję. – Senior to człowiek starszy, aktywny, otwarty na świat, wartościowy, nie wstydzi się zmarszczek i przybywających lat – wyliczała gość audycji. - Spotykamy się ze stereotypem, że senior to ktoś smutny, zmęczony życiem, chory. Naszą rola jest zmienić to znaczenie – dodała.

Od lewej: Maria Adamiec, Stefan Kołucki i Krystyna Pałyga; Foto: PR24/JW Od lewej: Maria Adamiec, Stefan Kołucki i Krystyna Pałyga; Foto: PR24/JW

Zdaniem Stefana Kołuckiego, ważne jak będziemy postrzegali te osoby. - Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych zdefiniowała, je jako takie, które ukończyły 60. rok życia. Jednak przy takim podejściu możemy wpaść w pułapkę postrzegania jedynie przez pryzmat wieku. Tymczasem jest to grupa zróżnicowana i obejmująca duży przedział wieku - niemal 40 lat. W ciągu tego czasu zmienia się bardzo wiele, jak choćby aktywność i samodzielność– dodał Stefan Kołucki.

Maria Adamiec zauważyła zaś, że w Szwecji unika się słowa senior. – Osoby powyżej 60 roku życia są określana jako będące w wieku średnim – dojrzałym. Prowadzą grupy gimnastyczne, pracują na 1/3 etatu. Mówi się tu bardziej o doświadczeniu i ich istotnej roli w życiu społecznym. Senior to profesjonalista – dodała gość audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 22.01.16

Godzina emisji: 12.15

 

 

 

Zobacz więcej na temat: emerytura senior
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Edukacja finansowa seniorów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 16:22
Prawie 45 procent polskich seniorów nadal jest aktywnych kredytowo, czyli posiada zobowiązania finansowe. Pytanie, czy osoby starsze w Polsce są bezpieczne na rynku kredytowym? Nierzadko słyszy się o ich wykorzystywaniu przez oszustów. Małgorzata Bielińska z Biura Informacji Kredytowej mówiła w Polskim Radiu 24, jak zapobiegać takim sytuacjom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursynów aktywizuje seniorów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 12:47
Fundacja Indigeo przy wsparciu warszawskiej gminy Ursynów przygotowuje specjalny projekt „Ursynowski Senior – bezpieczny – zdrowy – sprawny”. Celem inicjatywy jest aktywizacja seniorów mieszkających na Ursynowie. O akcji w Polskim Radiu 24 mówili Anna Krasucka, doradca żywieniowy i Dariusz Straszewski, fizjoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy seniorzy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 18:54
Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i socjalną nad seniorami. Polski senior, w porównaniu ze swoimi europejskimi kolegami, ma znacznie więcej chorób i przypadłości. O tym, jak zmienić tę sytuację, mówiła w Polskim Radiu 24 lekarka dr Krystyna Knypl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się zdrowo starzeć?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 16:00
W Łodzi powstało pierwsze w kraju centrum referencyjne Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia. Ma prowadzić bardzo szeroką działalność, która finalnie poprawi życie starszych ludzi. Jednym z głównych założeń będzie to, aby tak prowadzić opiekę nad seniorem, by jak najdłużej utrzymać go poza szpitalem.
rozwiń zwiń