Działacze opozycji antykomunistycznej apelują o sprawiedliwość dziejową

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:33
Środowiska byłej opozycji antykomunistycznej alarmują, że zostały zablokowane prace nad nowelizacją ustawy o represjonowanych działaczach opozycji. Zmiany były od dawna oczekiwane, ponieważ, jak zaznaczali autorzy projektu, obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwości państwa w niesieniu pomocy osobom zasłużonym dla wolnej Polski. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) i Przemysław Miśkiewicz (Stowarzyszenie Pokolenie).
Audio
  • 06.02.2017 O noweli ustawy o represjonowanych działaczach opozycji. Goście: Wojciech Borowik (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) i Przemysław Miśkiewicz (Stowarzyszenie Pokolenie).
Czy działacze antykomunistycznego podziemia mogą liczyć na sprawiedliwość dziejową?fot.wikipedia.org
Czy działacze antykomunistycznego podziemia mogą liczyć na sprawiedliwość dziejową?/fot.wikipedia.org

Nowela zakłada, że działacze opozycji będą dodatkowo otrzymywać 400 zł miesięcznie (bezterminowo), bez względu na dochód. Projekt zakłada też możliwość pomocy okresowej – do 6 miesięcy, odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury. Projekt tworzy też Radę ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej, która ma działać przy szefie Urzędu ds. Kombatantów.

Borowik podkreślał, że środowiska b. działaczy opozycji antykomunistycznej są zaskoczone i zdziwione, że nowela nie została do tej pory uchwalona. – Mamy podejrzenie, że sprawa utknęła w Ministerstwie Finansów, które uważa, że może za sobą nieść negatywne skutki dla budżetu państwa – wskazywał.

Miśkiewicz przypomniał, że w wyniku ustawy dezubekizacyjnej zostaną zaoszczędzone kwoty nieporównywalne do tych, których oczekują działacze opozycji. Jego zdaniem to, że nowela nie jest procedowana w Sejmie, jest przede wszystkim kwestią woli politycznej. – Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego partia postsolidarnościowa tej rzeczy do tej pory nie uchwaliła – mówił.

Wojciech Borowik zaznaczył, że środowiskom działaczy opozycyjnych zależy na tym, by sprawiedliwości stało się zadość. Wyjaśniał, że coraz więcej osób uważa, iż apele nie odnoszą skutków, a kombatanci są lekceważeni. – Są pomysły na działania radykalne, głodówki. Boję się, że jeżeli państwo wobec bohaterów nie zachowa się właściwie, to nie będziemy w stanie tego opanować – podsumował.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.     

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 06.02.2017

Godzina emisji: 18:15


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak