Lidia Staroń: spółdzielcy nie mogą być niewolnikami spółdzielni

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:01
Niezrzeszona senator Lidia Staroń przygotowała projekty ustaw, które mają zwiększyć ochronę spółdzielczych lokatorów. Propozycje zakładają między innymi prostszy tryb uwłaszczenia lokatorów czy ich udział w majątku spółdzielni. O spółdzielniach mieszkaniowych Lidia Staroń mówiła w PR24.
Audio
  • 17.02.2017 Lidia Staroń: „Spółdzielnia jest podmiotem, a nie przedmiotem, a ludzie muszą mieć swoje prawa”.
Senator Lidia Staroń podczas konferencji prasowej ze spółdzielcami w Sejmie. PAPMarcin Obara
Senator Lidia Staroń podczas konferencji prasowej ze spółdzielcami w Sejmie. PAP/Marcin Obara

Według Lidii Staroń przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych powinny zostać już dawno zmienione. - W PRL spółdzielnie to była jedyna możliwość uzyskania mieszkania. Ten system jednak nadal obowiązuje – nadal mamy protezę własnościowego prawa do lokalu, czyli ograniczone prawo rzeczowe. Nadal mamy lokatorskie prawo do lokalu – zapłaciliśmy, ale właścicielem nie jesteśmy – mówiła senator.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 przybliżała sytuację osób, którym grozi eksmisja z własnych mieszkań. - Niektórzy członkowie spółdzielni mogą być także wykluczani z członkostwa – powstaje kuriozum, gdzie mogą oni stracić prawo do lokalu i zostać eksmitowani. Chodzi o osoby, które w 100 proc. pokryły koszty, jakie spółdzielnia poniosła na ten lokal. Tak traktowane są też osoby zadłużone – w sytuacji, gdy spłacają one należności z odsetkami, nie może im ktoś zabierać lokalu. Mamy wiele rodzin, które spłaciły zadłużenie rzędu 1000-2000 złotych, a i tak straciły prawo do lokalu – informowała Lidia Staroń.

Jak podkreślała senator, każdy dzień bez nowych przepisów, to zagrożenie dla osób, którym grozi eksmisja. - Nowy projekt, który leży od 12 miesięcy, zakłada tańszy tryb uwłaszczeń, udział w majątku spółdzielni, prawo do funduszu remontowego, możliwość zmiany administratora. W międzyczasie ministerstwo  infrastruktury przygotowało swój projekt, który cofa przepisy do głębokiego PRL. To projekt dla prezesów, a nie ludzi. Dlatego była dzisiaj ta konferencja. Spółdzielnia jest podmiotem, a nie przedmiotem, a ludzie muszą mieć swoje prawa – przekonywała Staroń.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 15:18

Zobacz więcej na temat: mieszkania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawa spółdzielcze są łamane?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 17:07
Właściciele mieszkań zarzucają władzom spółdzielni balansowanie na granicy prawa. Według nich zarządcy pod byle pretekstem pozbawiają ich praw członkowskich, nakładają niesprawiedliwe kary, a w ekstremalnych przypadkach – pozbawiają mieszkania. Posłowie chcą pomóc spółdzielcom i zaskarżają do trybunału przepisy, które godzą w interesy tej grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godne mieszkanie dla niezamożnych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 11:41
W Polskim Radiu 24 Barbara Audycka przybliżała działalność i cele Fundacji Habitat for Humanity. Organizacja zajmuje się m.in. budową mieszkań, które mimo że proste i skromne, są solidne i przystępne finansowo dla mniej zamożnych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy mieszkaniowe Polaków 

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 16:27
– W Polsce podstawowym problemem mieszkaniowym jest niedopasowanie oczekiwań właścicieli i oczekiwań najemców. Często właściciel oczekuje elastyczności, z drugiej strony najemcy chcą ustabilizować swoją sytuację życiową – utrzymywała w Polskim Radiu 24 dr Barbara Audycka, ekspert ds. polityki mieszkaniowej z Fundacji Habitat For Humanity Poland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo mieszkaniowe

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 16:46
Połowa młodych Polaków między 24. a 35. rokiem życia mieszka z rodzicami, ponieważ nie jest się w stanie usamodzielnić. 70 proc. badanych przez CBOS stwierdziło z kolei, że brak nadziei na mieszkanie jest powodem nieposiadania dzieci. Mówiła o tym, w kontekście obchodzonego 3 października Światowego Dnia Mieszkalnictwa, dr Barbara Audycka, socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniowy bilans roku

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 13:54
Jak wygląda bilans działań w zakresie mieszkalnictwa rok po objęciu władzy przez PiS? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Bartosz Turek, ekspert ds. nieruchomości z Lion’s Bank.
rozwiń zwiń