Coraz więcej młodych osób sięga po e-booki i audiobooki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 19:26
"Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków" - pierwszy w Polsce raport, który przedstawia preferencje zarówno użytkowników nowoczesnych, jak i tradycyjnych form czytania. O polskim rynku czytelniczym mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Kotlonek z Biblioteki Akustycznej i Martyna Bednarczyk z Virtualo.
Audio
  • 07.03.2017 Anna Kotlunek i Martyna Bednarczyk o rynku e-booków.
pixabay.comhaderer17
pixabay.com/haderer17

E-booki i audiobooki stanowią 5 proc. rynku czytelniczego w Polsce. Najdynamiczniej rozwija się rynek książek elektronicznych. – Biorąc pod uwagę, że rynek e-booków rozwija się od 5 lat w Polsce, to dobry wynik. W Stanach Zjednoczony udział w rynku jest znacznie większy, ale dążymy do tego, by u nas też było to około 20 proc. Jest to grupa stale rosnąca. Coraz więcej osób młodych sięga po e-booki, ponieważ są one łatwo dostępne i można je czytać na wielu urządzeniach, w tym na smartfonach, które są obecnie bardzo popularne. Mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn sięga po e-booki – powiedziała Martyna Bednarczyk.

Według Anny Kotlonek udział w rynku audiobooków jest jednak znacznie mniejszy niż e-booków. - E-booki to jest te 5 proc., a audiobooki to niezmierzona jeszcze drobina. Mnóstwo pracy wkłada się w to, by ten audiobook powstał. Przez jakiś czas zmagaliśmy się z tym, że audiobook jest taką dodatkową formą, lecz od jakiegoś czasu recenzenci zauważają, że dobra interpretacja tekstu to jest prawdziwa sztuka. Rynek przyrasta dynamicznie – dzieciaki, które słuchały bajek z audiobooków, teraz są odbiorcami dorosłej literatury – wyjaśniała rozmówczyni Polskiego radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mariusz Gzyl.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 07.03.2017

Godzina emisji: 18:17


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 20:08
Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski: będzie kontynuacja "Samotności w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:35
– 5 września 2017 roku minie dokładnie 16 lat od momentu wydania "Samotności w sieci". Wreszcie doszedłem do momentu, w którym chcę napisać kontynuację – mówił w Polskim Radiu 24 Janusz L. Wiśniewski. Pisarz opowiadał w audycji Warto Czytać również o swojej najnowszej książce "Eksplozje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolita cena książki. Plusy i minusy ustawy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:00
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poparło projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Dokument przygotowała Polska Izba Książki. Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Waszczyk, ekspert rynku książki.
rozwiń zwiń