Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:35
Kobiety w Polsce nadal zarabiają gorzej niż mężczyźni. Różnica w wynagrodzeniach, według badań, wynosi około 15 procent. W Polskim Radiu 24, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dr Agnieszka Kwiatkowska z Uniwersytetu SWPS mówiła o problemach związanych z nierównością płciową.
Audio
  • 8.03.17 Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni
Większość Polaków uważa, że kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeśli przez to nieco mniej będą zajmować się rodzinąfot.pixabay.com
Większość Polaków uważa, że kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeśli przez to nieco mniej będą zajmować się rodziną/fot.pixabay.com

W Polsce kobiety zajmują 37 procent wysokich stanowisk kierowniczych w firmach. Na świecie ten odsetek wynosi 22 procent. Choć wydawałoby się, że na tym tle nasz kraj wypada dobrze, to w tym kontekście nierówności mogłoby być jeszcze mniej. – Rzeczywiście, w Polsce wskaźnik kobiet-szefów jest dość wysoki. Problem w tym, że kierują one najczęściej mikroprzedsiębiorstwami, są to np. jednoosobowe firmy – mówiła dr Agnieszka Kwiatkowska.

Jednocześnie, kobiety w naszym kraju gorzej zarabiają od mężczyzn, choć są od nich znacznie lepiej wykształcone. Ponad 60 procent magistrów w Polsce to kobiety. – Problem tkwi w tym, że znacznie mniej kobiet studiuje na kierunkach technicznych, po których łatwiej jest o lepsze zarobki i szybszy awans – wskazywała gość PR24.

W Polsce prowadzone są inicjatywy, które zachęcają młode kobiety do podjęcia studiów technicznych. W ostatnich dziesięciu latach liczba studentek na uczelniach technicznych wzrosła z 30 do 37 procent. Takie dane przynosi raport "Kobiety na politechnikach 2007-2017", opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, z okazji 10. edycji akcji "Dziewczyny na politechniki".

Więcej w całej rozmowie z dr Agnieszką Kwiatkowską.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_________________

Data emisji: 8.03.17

Godzina emisji: 13.18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka Kukiz’15: Manify kobiet sprowadzają ich sytuację do rynsztoka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 08:55
– To grube nadużycie, nie dziwię się oburzeniu Solidarności, to powinno skończyć się w sądzie – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Elżbieta Borowska z Kukiz’15. Odniosła się tym samym do wykorzystania wizerunku Anny Walentynowicz na plakacie promującym niedzielną manifestację kobiet w Poznaniu. Kolejnych strajków można spodziewać się również w środę, z okazji Dnia Kobiet.
rozwiń zwiń