Jak walczyć ze stresem? Sięgnij po metodę "zero żalu" i olewaj!    

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 08:49
Więcej niż co piąty Polak doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. Polski pracownik jest najbardziej zestresowany w Europie. Pomocna w zwalczaniu stresu może być książka "Magia olewania. Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić" Sarah Knight. O sposobach walki ze stresem rozmawialiśmy z psycholog dr Barbarą Zych.
Audio
  • 19.03.17 Jak walczyć ze stresem? Doradza psycholog dr Barbara Zych
Jak praktykować sztukę nieprzejmowania się nieistotnymi rzeczami i prośbami oraz nielubianymi ludźmi, nie zachowując się jednocześnie w sposób bezduszny i lekceważący.
Jak praktykować sztukę nieprzejmowania się nieistotnymi rzeczami i prośbami oraz nielubianymi ludźmi, nie zachowując się jednocześnie w sposób bezduszny i lekceważący.· Foto: Unsplash / pixabay

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę ADP wynika, że pod względem stresu przodujemy w Europie. By go zwalczyć, warto sięgnąć po książkę "Magia olewania" Sarah Knight, która właśnie trafiała na polskie półki księgarskie. To poradnik dla tych, którzy pracują za dużo, za mało wolnych chwil spędzają na rozrywce i nigdy nie mają wystarczającej ilości czasu dla ludzi i spraw ważnych. 

– Znajdziemy tam opowieść z kilkoma kluczowymi zasadami jak pracować ze sobą – wskazywał gość Polskiego Radia 24. – Uczy ona przede wszystkim asertywności, czyli umiejętności mówienia "nie" bez szkody dla innych. Tu sztuka stosowania szczerości pozostając przy tym uprzejmym – podkreślała. 

Autorska metoda Sarah Knight nazywa się "zero żalu" i składa się z dwóch kroków: podjęcia decyzji, czym nie będziemy się przejmować, i olewania tych rzeczy.

– Są cztery główne obszary, którymi zajmuje się autorka – sprawy lekkie bądź małe dotyczące polityki i życia społecznego, kwestie związane z pracą, relacje związane ze znajomymi i przyjaciółmi, oraz relacje rodzinne. Autorka słusznie podpowiada, by nie zaczynać zmiany od ostatniego obszaru, a zacząć od obszarów dotykających naszych emocji i przeszłości – mówiła dr Barbara Zych

Program prowadziła Maria Furdyna.  

Polskie Radio 24/dds

____________________

 Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 08:40

Zobacz więcej na temat: psychologia praca stres
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracoholizm: problem współczesnego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 20:09
– Postrzegamy świat według pewnych wytycznych. Przestrzegając ich sprawiamy, że żyje nam się lepiej. Takim przekazem jest to, jak funkcjonujemy zawodowo – o pracoholizmie mówiła w audycji Powiedzmy Sobie Jasno psycholog Maria Rotkiel. Gościem Polskiego Radia 24 była również Monika Naumowska z Ośrodka "Strefa Zmian”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generacje X, Y, Z – sztafeta pokoleń w polskim społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 15:41
Inne oczekiwania wobec życia zawodowego, a także prywatnego. Do niedawna X i Y kojarzyły się nam głównie z lekcjami matematyki. Dziś tymi literami oznacza się kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Czy są w stanie ze sobą współpracować, czy jedynie rywalizować?
rozwiń zwiń