Przyszłość rynku pracy. Ważne elastyczność i podnoszenie kompetencji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 11:45
Według raportu „Aktywni+ Przyszłość Rynku Pracy” nowe technologie zrewolucjonizują rynek zatrudnienia. Automatyzacja i cyfryzacja wyprą prawie połowę obecnych profesji. Tymczasem zaledwie co dziesiąty Polak śledzi zmiany na rynku pracy i stara się do nich dostosować. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Katarzyna Merska z gumtree.pl.  
Audio
  • 20.04.2017 Przyszłość rynku pracy. Gość: Katarzyna Merska z gumtree.pl
Osoby, które znajdą się na rynku będą musiały być elastyczne, proaktywne, rozszerzać swoje umiejętności i kompetencje.
Osoby, które znajdą się na rynku będą musiały być elastyczne, proaktywne, rozszerzać swoje umiejętności i kompetencje. Foto: Glow Images/East News

Gość tłumaczyła, że obecnie rynek pracy wygląda już zupełnie inaczej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. – Już nie jest tak, że zahaczamy się w jednej firmie na 10-15 lat. W tej chwili praca jest dużo częściej zmieniana, na tę dynamikę musza być nastawione młode ozdoby, które dopiero myślą o rozpoczęciu kariery zawodowej – mówiła. Katarzyna Merska podkreśliła, że „etat odchodzi do lamusa” na rzecz pracy projektowej. – Nie będziemy wiązać się na stałe, bardziej będzie to praca freelancerska, portfoliowa, wykonywanie zadań dla konkretnych klientów – wskazywała.

Gość wyjaśniała, że osoby, które znajdą się na rynku będą musiały być elastyczne, proaktywne, rozszerzać swoje umiejętności i kompetencje. Już teraz pod uwagę powinni wziąć to m.in. pracownicy handlu. – Rynek e-commerce rośnie w bardzo szybkim tempie. W sklepach zaczynają się pojawiać maszyn, które zastępują kasjerów. Osoby, które pracują w sklepach powinny się zatroszczyć o przyszłość – przekonywała.

Prognozuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat około 30-35 proc. przemysłu zostanie zautomatyzowane. Z drugiej strony, w wielu zawodach maszyna jeszcze długo nie zastąpi człowieka. –  Terapeuta, lekarz, pielęgniarka, osoby przekazujące wiedze, nie są zagrożone, bo niezbędne w nich jest kreatywne myślenie, empatia. Niektóre zawody przeżyją też dynamiczny rozwój, szczególnie branża IT – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.   

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 10:33


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Szynaka: trzeba tworzyć nowoczesne i bezpieczne zakłady pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:19
Jan Szynaka mały zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie rozwijają się firmę. Dziś Szynaka Meble jest liderem w branży meblowej, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W czym tkwi sukces tego przedsiębiorstwa? O tym w audycji Ludzie gospodarki mówił biznesmen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie wciąż spada. „Mimo podnoszenia płac coraz trudniej o pracownika. To bariera dla rozwoju”

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 11:25
- Pojawiają się sygnały, że brak rąk do pracy powoli staje się barierą dla rozwoju. Pracodawcy zastanawiają się czy gdy kupią maszyny, będzie kto miał je obsłużyć – powiedział w Pulsie Gospodarki Mariusz Adamiak (PKO BP). O zmianach na rynku pracy dyskutowali również Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza) i Adam Czerniak (Polityka Insight).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Znajomości największym ułatwieniem w wejściu na rynek pracy” – wynika z badań studentów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 11:48
 - Wśród ułatwień w wejściu na rynek pracy na I miejscu studenci postrzegają znajomości (aż 71 proc.), zaś dopiero na II miejscu posiadane doświadczenie (65 proc.). To wyniki naszych zeszłorocznych badań. Najnowsze przedstawimy podczas tegorocznego Kongresu 21 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie – powiedziała w Pulsie Gospodarki Dominika Palcar z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych. O studentach i absolwentach wchodzących na rynek pracy rozmawiali także Jakub Kurasz (PwC), Kazimierz Krupa (publicysta ekonomiczny).
rozwiń zwiń