X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Większe kary dla dłużników alimentacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 14:44
Wzrastają kary za niepłacenie alimentów. Wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca możliwość karania za przestępstwo niealimentacji nawet rokiem więzienia. Przede wszystkim jednak wobec skazanych może być stosowany dozór elektroniczny. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Moniką Janus z Krajowej Rady Komorniczej i Pauliną Urbańską, przedstawicielką stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty.
Audio
  • 31.05.17 Większe kary dla dłużników alimentacyjnych
Wobec dłużników alimentacyjnych ma być głównie stosowany dozór elektroniczny
Wobec dłużników alimentacyjnych ma być głównie stosowany dozór elektronicznyFoto: PIOTR KOWALCZYK/EASTNEWS

Dzięki nowelizacji zniknie pojęcie uporczywego uchylania się od płacenia, co dawało furtkę do unikania zobowiązań poprzez regularne wpłacanie symbolicznych kwot pieniędzy. Teraz zadłużenie, które przekroczy wysokość trzech okresów płatności, będzie traktowane jako przestępstwo niealimentacji.

– Dziś skuteczność ściągalności alimentów jest żenująco niska. To około 19 procent, co plasuje nas w tym aspekcie w ogonie Europy – mówiła w PR24 Monika Janus. – Dzięki zmianom dłużnicy już zaczęli się interesować swoim długiem, pytają kiedy mogą zapłaci, czy istnieje możliwość spłaty ratalnej. Dłużnicy odczuwają nieuchronność potencjalnej kary – dodawała rzecznik KRK.

Jak podkreślała natomiast na naszej antenie Paulina Urbańska, zmiany dają nadzieję na zmniejszenie liczby długów alimentacyjnych. – Ważna jest nieuchronność kary. Dłużnicy wreszcie będą mieć świadomość, że niepłacenie alimentów to realne przestępstwo, za które grozi równie rzeczywista kara – mówiła gość PR24.

Wobec dłużników alimentacyjnych ma być głównie stosowany dozór elektroniczny. To może być skuteczniejsza niż kara więzienia forma doprowadzenia do spłaty zobowiązania. Dzięki dozorowi elektronicznemu można bowiem kontrolować, co robi dłużnik w ciągu całego dnia. Jeżeli codziennie jest w tym samym zakładzie pracy, to znaczy, że tam pracuje i nie może twierdzić, że nie ma dochodów.

Według danych Krajowego Rejestru Długów, dług rodziców wobec dzieci przekroczył 11 miliardów złotych. Przeciętnie dłużnicy, w 95 procentach mężczyźni, mają zobowiązania o wartości 35 tysięcy złotych.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/IAR/mp

__________________

Data emisji: 31.05.17

Godzina emisji: 13.10


 

Zobacz więcej na temat: alimenty dzieci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także