Polska myśl filozoficzna w ujęciu dr. Bohdana Urbankowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:00
Czterotomowy cykl poświęcony myśli wybranych polskich filozofów – od Witelona po Karola Wojtyłę. Ukazał się właśnie tom zamykający opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej” autorstwa pisarza, poety i eseisty dr. Bohdana Urbankowskiego. W audycji rozmowa m.in. o tym, jak powstawały „Źródła”, a także w jaki sposób filozofia tworzy naszą narodową kulturę.
Audio
  • 05.08.17 dr Bohdan Urbankowski: „Filozofia może być elementem godności narodowej (…)”.
Dr Henryk Urbankowski
Dr Henryk UrbankowskiFoto: youtube.com

Dr Bohdan Urbankowski studia polonistyczne i filozoficzne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim jako doktor nauk humanistycznych.  Poświęcił ponad 30 lat swojego naukowego życia na stworzenie cyklu „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”. W sposób kompletny pozwala on na zapoznanie się z historią myśli polskiej filozofii. Rozmówca Polskiego Radia 24 przyznał, że za początki tworzenia dzieła można uznać okres jego studiów, gdy zbierał materiały do jednej z uniwersyteckich dysput filozoficznych.

– Musiałem sporo poczytać i porobić wiele notatek, by w odpowiedni sposób przygotować się do dyskusji z moim wykładowcą. Efektem tego było nagromadzenie sporej ilości materiału, który z czasem zacząłem przerabiać w większe lub mniejsze szkice. Stanowiły one podwaliny cyklu – powiedział dr Bohdan Urbankowski.

Zdaniem filozofa w dzisiejszych czasach należy walczyć o tożsamość i godność polskiej myśli, gdyż pomaga ona utrzymać jedność państwa oraz najważniejsze zasady, jakimi powinni kierować się Polacy. Według niego koniecznością jest nawiązywanie do testamentów narodowych, którymi są dzieła polskich poetów i filozofów, gdyż są one pomocne w kultywowaniu naszego dziedzictwa.

Ponadto w audycji dr Bohdan Urbankowski mówił także o swojej działalność naukowej w okresie PRL-u  i represjach, z którymi spotkał się ze strony komunistycznej władzy. W szerszy sposób scharakteryzował również pracę „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”.

Rozmawiała Ewa Tylus.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 05.08.17

Godzina emisji: 17:20


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także