X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Działkowcy kontra Polski Związek Działkowców

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 14:51
Działkowcy coraz częściej decydują się na opuszczenie struktur Polskiego Związku Działkowców. Sami chcą zarządzać ogrodami działkowymi. Jak twierdzą, doświadczyli metod używanych przez działaczy związku, którzy nie chcą stracić kontroli nad ogrodami i wpływami ze składek. Mówili o tym reporterka Polskiego Radia Ewa Tylus oraz działkowcy: Andrzej Łaszczyk i Ireneusz Jarząbek.
Audio
  • 17.08.17 Andrzej Łaszczyk i Ireneusz Jarząbek o konflikcie na linii działkowcy – Polski Związek Działkowców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Dariusz Sieczkowski/CC BY-ND 2.0

Sąd Okręgowy w Warszawie ma wydać orzeczenie ws. stowarzyszenia działkowego Zielone Zgórza zawiązanego na terenie dawnego Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Bohaterów Westerplatte w Warszawie. Stowarzyszenie wyodrębniło się ze struktur Polskiego Związku Działkowców czemu sprzeciwia się związek. Wyłączenie się ze struktur PZD umożliwia Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2013 roku.

Jak podkreślił Ireneusz Jarząbek, Polski Związek Działkowców to potęga, ponieważ zarządza 40 tys. hektarami. - Wszystko jest skupione w Warszawie, w jednych rękach pana prezesa Kondrackiego, który obsadził swoją rodziną różne stanowiska – stwierdził gość.

Dodał, że z Polskim Związkiem Działkowców należy konsekwentnie walczyć. – Z hegemonią PZD walczymy już od 2009 roku. Nasza batalia o zarejestrowanie w sądzie KRS stowarzyszenia niezależnego od Polskiego Związku Działkowców trwała 3 lata. Wygraliśmy dopiero skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym, a mimo to PZD spacyfikował nasz ogród i do dnia dzisiejszego nie przekazał władzy dla tego stowarzyszenia – mówił Jarząbek.

Z kolei Andrzej Łaszczyk zaznaczył, że Polski Związek Działkowców - mimo że formalnie nie jest właścicielem gruntów - pobiera z tytułu zarządzania opłaty. - Opłata w ubiegłym roku wynosiła 7 gr. za metr, czyli - przy średniej wielkości działki - 28 zł. Jeśli pomnoży się tę kwotę przez milion działkowców otrzymujemy coroczny dochód związku w granicach 30 mln zł, nad którym nikt nie ma kontroli - mówił.

Jak dodał Łaszczyk, jego stowarzyszeniu udało się wygrać dopiero po trzecim podejściu. – Wyłączyliśmy się w październiku ubiegłego roku ze struktur PZD. Zarejestrowaliśmy własne stowarzyszenie ogrodowe "Bajka", uzupełniliśmy wszystkie wpisy w Księgach Wieczystych i jesteśmy pełnoprawnym podmiotem funkcjonującym na rynku w Polsce – podsumował.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 17.08.17

Godzina emisji: 7:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także