Kulisy Spraw: „Reprywatyzacja” stołecznych szkół

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:33
Gośćmi audycji Kulisy Spraw byli Robert Krool i Jarosław Sikora z Fundacji LifeSkills. W Polskim Radiu 24 mówili o sprawie przeniesienia stołecznego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej z ulicy Emilii Plater na Hożą.
Audio
  • 12.10.17 Kulisy Spraw: „Reprywatyzacja” stołecznych szkół
Teren po LO Hoffmanowej prz ul. Emilii Plater 2931
Teren po LO Hoffmanowej prz ul. Emilii Plater 29/31Foto: hoffmanowa.pl

Szkoła, mająca swoje początki jeszcze w XIX wieku, od początku lat 60. XX wieku do 2013 roku miała swoją siedzibę przy ul. Emilii Plater 29. Cztery lata temu placówka została przeniesiona jednak na ulicę Hożą 88.

Jak wskazywali goście PR24, przyczyną były kwestie ekonomiczne – położona w ścisłym centrum Warszawy działka przeznaczona została pod budowę biurowca. W opinii Roberta Kroola i Jarosława Sikory, przy decyzji ws. działki przy Emilii Plater Ratusz kierował się interesem potencjalnych deweloperów, a nie społeczeństwa.

– Ewidentnie widać, że tereny z placówkami oświatowymi były czyszczone. Podobnie, jak kamienice – mówili goście PR24, wskazując przy tym m.in. na przykład przeniesienia gimnazjum z ulicy Twardej w inną część miasta. Wobec tej nieruchomości, którą zajmowała się komisja weryfikacyjna, doszło do wątpliwej pod względem prawnym reprywatyzacji.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 19.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prace Komisji Weryfikacyjnej. „Wyłom w porządku prawnym”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 11:05
Komisja Weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji w całości uchyliła decyzję dotyczącą zwrotu działki przy Twardej 8. Chodzi o grunt, na którym do czerwca ubiegłego roku mieściło się elitarne, dwujęzyczne gimnazjum. Decyzją Ratusza szkoła została przeniesiona na Mokotów, bo o nieruchomość upomniał się znany handlarz roszczeń Maciej M. W 2014 roku zapadła decyzja, aby oddać mu działkę. O aferze reprywatyzacyjnej mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Zuber (ekonomista, analityk gospodarczy), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Grzegorz Nawacki (Puls Biznesu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stolicy protest przeciwko łamaniu praw lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:15
We wtorek po południu na sesji rady dzielnicy Praga-Północ lokatorzy zreprywatyzowanych kamienic mają protestować przeciwko braku zainteresowania ich losem przez władze dzielnicy i miasta. Komitet Obrony Praw Lokatorów, organizator protestu, chce nagłośnić również działalność jednej z warszawskich firm, która zajmuje się skupowaniem roszczeń do prestiżowych nieruchomości. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Jakub Żaczek, członek Komitetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Skala zaniechać i patologii ws. reprywatyzacji jest ogromna”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 22:36
Mecz Polska-Dania w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. poufnych danych udostępnionych przez Hannę Gronkiewicz Waltz. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:00
- Prezydent Warszawy jest politykiem, który ma wiedzę o tym, co się w dzieje w jej otoczeniu – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Walczak z Super Expressu. Odniósł się w ten sposób do artykułu Wojciecha Wybranowskiego z Do Rzeczy, który twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wie więcej, niż mówi w sprawie warszawskich reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mam nadzieję, że prezydent Warszawy zostaną postawione zarzuty prokuratorskie"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:00
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił cztery wnioski prezydent Warszawy w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego pomiędzy nią a Komisją Weryfikacyjną. - Prezydent Warszawy próbowała sztuczką prawną zablokować pracę komisji weryfikacyjnej. Padł ostatni pretekst Hanny Gronkiewicz-Waltz, by nie stawać przed komisją, nawet jej własna partia chce, by stanęła przed komisją – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jest szansa na to, że po 28 latach ustawa reprywatyzacyjna położy kres niesprawiedliwości i patologiom”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:32
- Z ustaleń prokuratury wynika, że wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda złotych – powiedział o aferze reprywatyzacyjnej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W najbliższym czasie powołany zostanie - podobny do działającego już w Krakowie - zespół do analizy spraw związanych z wyłudzaniem nieruchomości na terenie Łodzi. Zapowiedzi prokuratora generalnego oraz szefa Komisji Weryfikacyjnej Patryka Jakiego dotyczące tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, komentował w audycji Gorący Temat Piotr Micuła ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
rozwiń zwiń