Rusza akcja "Wigilia bez granic"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 17:00
Przy wigilijnym stole, w tradycji większości polskich domów, zostawia się puste krzesło i nakrycie dla niespodziewanego gościa. Akcja "Wigilia bez Granic" zakłada przyjęcie obcokrajowców, w tym uchodźców do siebie i wspólne świętowanie podczas wigilijnej wieczerzy. O nowym pomyśle integracji opowiedział w Polskim Radiu 24 jej inicjator Ryszard Krzyszkowski, dyrektor projektu "Wigilia bez Granic".
Audio
  • 23.12 Wigilię bez Granic organizuje Instytut Myśli Schumana
Pierwsza edycja projektu Wigilia bez granic zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 roku.
Pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 roku. Foto: pixabay / CC0

Celem akcji jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich. Jak apelują środowiska katolickie warto sprawić, aby tradycja pustego talerza, jaki zostawiany jest w wielu domach dla niespodziewanego gościa, nie stał się jedynie pustym obyczajem .

Jak podkreślał Ryszard Krzyszkowski, w Polsce mieszka obecnie wielu obcokrajowców. - Samych studentów spoza Polski jest około 70 tys. ponadto setki tysięcy osób, które przyjechały do pracy. - Wielu z nich nie udało się pojechać na święta do rodzinnych domów – zwraca uwagę gość audycji. - Możemy sami radować się ciepłem rodzinnych świąt, albo otworzyć się na tych, którzy nie mają tego szczęścia – dodał.

Instytut Myśli Schumana już rok temu podjął inicjatywę aby propagować wśród polskich rodzin zapraszanie na wspólną kolację wigilijną osób samotnych obcokrajowców. - Akcja spotkała się do pozytywnym odbiorem i od tego roku dzięki wsparciu Caritas Polska postanowiliśmy organizować ją cyklicznie – powiedział Ryszard Krzyszkowski.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 23.12.17

Godzina emisji: 8.07

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polskie tradycje wigilijne. "Przełom i nowy początek"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 15:50
Wigilia jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. To punkt kulminacyjny przeżyć adwentowych. Wiąże się z bardzo bogatą liturgią domową, a obrzędy i zwyczaje sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. O historii i tradycjach wigilijnych mówił w audycji Wszystko Jest Historią ks. prof. Józef Naumowicz, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne orędzie kardynała Kazimierza Nycza. "Wyciszmy się, by usłyszeć Boga i drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 21:00
- Chciałbym życzyć takiego pokoju, którego świat nie może dać. Ciszy, która pozwalałaby słuchać Pana Boga i naszych braci oraz takiej atmosfery, która potrafiłaby budować w swoim otoczeniu pokój, miłość i zgodę. Porozumienia i zrozumienia w życiu rodzinnym oraz zawodowym – powiedział podczas bożonarodzeniowego orędzia kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Caritas pomaga bezdomnym i więźniom

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 11:22
Od czterech lat Caritas Polska prowadzi program „Damy Radę”, który pomaga wychodzić młodym ludziom z bezdomności. Na bazie tej inicjatywy Caritas Diecezji Siedleckiej stworzył akcję „2 Kroki”, w ramach której pomoc w przystosowaniu do życia w społeczeństwie otrzymują więźniowie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Janusz Sukiennik z Caritas Polska i Ilona Trojnar z siedleckiego Caritasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich. "Brakuje nam odwagi by się nimi zainteresować"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 13:49
19 listopada po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka na zakończenie jubileuszowego roku miłosierdzia. Chodzi o to – jak argumentował papież – byśmy zauważyli obok siebie osoby potrzebujące, głodne, starsze, chore i bezdomne. O Dniu Ubogich i działaniu Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, które pomaga bezdomnym w Warszawie, mówiła lekarka, dr Monika Madalińska, wolontariuszka Przychodni dla Bezdomnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja. Święta w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 21:00
Święta Bożego Narodzenia to czas rodziny, więźniowie są jednak zmuszeniu ten czas spędzić w samotności. O świętach w więzieniu mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja ks. Jan Sikorski - długoletni kapelan więziennictwa, Marek Łagodziński - prowadzący Fundację „Sławek”, zajmującą się opieką nad byłymi i obecnymi więźniami, Edmund Podlipny - były więzień, który odbywał kilkunastoletni wyrok.
rozwiń zwiń