10. piesza pielgrzymka kibiców na Jasną Górę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 12:12
W najbliższą sobotę odbędzie się 10. edycja pieszej pielgrzymki kibiców na Jasną Górę. Mówił o niej w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin.
Audio
  • 10.01.17 Ks. Jarosław Wąsowicz o pieszej pielgrzymce kibiców na Jasną Górę.
Sanktuarium na Jasnej Górze
Sanktuarium na Jasnej GórzeFoto: Andrzej Zbraniecki/EASTNEWS

Jak podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz, jest to już 10. pielgrzymka, a więc „mały jubileusz”. - Pomysł zrodził się na początku wieku XXI, a pomysłodawcą był śp. Tadeusz Duffek, kibic Lechii Gdańsk, legendarna postać środowiska kibicowskiego, który odchodził od nas na nowotwór i zwierzył mi się, że jego pragnieniem jest to, by kibice na Jasnej Górze pod sztandarami patriotycznymi spotykali się raz do roku – wspominał ks. Wąsowicz.

Jak przyznał, początki były skromne. - Na pierwszej pielgrzymce było ok. 200 kibiców. Później, z roku na rok ta inicjatywa coraz bardziej zadomawiała się w środowisku kibicowskim. Dzisiaj - już od 3, 4 lat - w pielgrzymkach regularnie uczestniczy ok. 5 tys. kibiców – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 10.01.17

Godzina emisji: 7:10

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pielgrzymkowy sezon rozpoczęty. "Każdy kto pójdzie raz na pielgrzymkę, chce potem chodzić co roku"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 12:33
Z warszawskiego kościoła św. Ducha wyruszyła najstarsza piesza pielgrzymka. 2,5 tys. pątników ma do pokonania prawie 250 kilometrów. Gościem Polskiego Radia 24 był ks. Andrzej Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Górny: pielgrzymka to też hartowanie ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 19:59
– Pielgrzymka jest dla wielu osób podróżą w głąb samego siebie. Jest również wyrazem osobistej relacji z Matką Bożą – powiedział Grzegorz Górny, publicysta tygodnika "Sieci". W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o współczesnym pielgrzymowaniu do częstochowskiego sanktuarium, a także o roli kultu maryjnego w historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlaczego Polacy pielgrzymują?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 22:21
97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W przeszłości pielgrzymowały często osoby, które miały zatargi prawne”

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 14:40
- Pielgrzymka była w pewien sposób drogą ucieczki, z której korzystały osoby, będące na bakier z prawem. Prawo chroniło bowiem pielgrzymów. Pielgrzymującej osobie nie można było nic zrobić, nie można było jej ukarać. Pielgrzym był objęty swoistym immunitetem – mówiła w audycji Czas na Naukę Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Odniosła się w ten sposób do zjawiska pielgrzymowania.
rozwiń zwiń