X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Cele i zadania

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 18:12
Wraz z początkiem roku rozpoczął działalność Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowo powstałą instytucją kieruje Dorota Janiszewska-Jakubiak. W audycji „Polacy w Świecie” mówiła m.in. o celach i zadaniach, jakie postawiono przed instytutem.
Audio
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą.
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą.Foto: Danuta Matloch/mkidn.gov.pl

IPDKzG będzie opiekował się m.in. polskim dziedzictwem historycznym na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w tym – polskimi kościołami i cmentarzami. Przede wszystkim będzie realizować projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym.

– Powstanie instytutu jest efektem obserwacji dotyczących tego, że coraz trudniej prowadzić nowe projekty poświęcone zabytkom polskiej kultury poza terytorium naszego kraju, jeśli ma się do dyspozycji tylko Wydział Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Znajduje się on co prawda w strukturach administracji rządowej, ale nie jest wystarczający do tego, by w pełni realizować wytyczone zadania – zaznaczyła Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Dorota Janiszewska-Jakubiak przyznała, że instytucja, którą kieruje od początku roku, będzie również starała się otworzyć na nowe kraje, gdzie ślady polskiego dziedzictwa kulturowego nie są jeszcze zbyt dobrze znane.

– Mam tu na myśli przede wszystkich państwa Ameryki Północnej i Południowej. Jak wiadomo, były one kierunkiem wielkiej emigracji zarobkowej Polaków. Przede wszystkim skupimy się na rozwinięciu projektów, jakie realizowaliśmy już w ramach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Jeden z nich dotyczy polskich kościołów i parafii w Stanach Zjednoczonych – dodała dyrektor.

Ponadto w audycji rozmowa z dziennikarzem Maciejem Mieczkowskim, który opowiedział o litewskich obchodach Dnia Obrońców Wolności. Uroczystość ta związana jest również z Polakami, którzy w latach 90. mieszkali na Litwie.

Natomiast Tomasz Gorazdowski, który gości z mikrofonem na tegorocznym Rajdzie Dakar, sprawdził, jak z trudami imprezy radzą sobie polscy zawodnicy, którzy ścigają się po bezdrożach Peru, Boliwii i Argentyny.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn Polacy w Świecie prowadziła Edyta Poźniak.

PAP/Polskie Radio 24/db

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 17:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Obraz "Taniec wśród mieczów" wróci do Polski? "Sprawa nie jest łatwa"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wniosek o zabezpieczenie obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów". Teraz czeka na decyzję angielskiego sądu. Polska strona domaga się powrotu obrazu do Polski i wyegzekwowania go na rzecz Skarbu Państwa. Czy są na to szanse? – Scenariusze mogą być różne. Sprawa nie jest łatwa – powiedział Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Śmigulski nowym dyrektorem PISF. Pokieruje najważniejszą polską instytucją filmową

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 22:22
Na stanowisko nowego szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej został powołany Radosław Śmigulski. Nowy szef PISF swoje stanowisko obejmie 8 stycznia 2018 roku. O nadziejach, ale także o wątpliwościach wyrażanych przez twórców i producentów związanych z tą nominacją, mówili w audycji Trendy Kultury: Joanna Kos-Krauze (Gildia Reżyserów Polskich), producentka filmowa Renata Czarnkowską oraz Rafał Wieczyński (Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Plan filmowy". Wystawa Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 11:38
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych uruchomiła trzecią edycję projektu "Plan Filmowy". Jest to połączenie wystawy kostiumów, ekspozycji scenograficznej i jednego z najnowocześniejszych systemów edukacyjnych, który pozwala zwiedzającym na wejście w sam środek planu filmowego. O projekcie mówiła w Rozmowie Kulturalnej Monika Soroka z WFDiF.
rozwiń zwiń