X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamek w Puszczy Noteckiej. "To sprawa dla prokuratury"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 14:31
W Puszczy Noteckiej, na terenie objętym ochroną w ramach programu Natura 2000, przy wsparciu części ekologów, powstaje zamek o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych i wysokości prawie 50 m. Zamek budowany jest na sztucznie utworzonej wyspie powstałej na jeziorze, które prawdopodobnie wcześniej osuszono. Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. 
Audio
  • 10.07.18 Jacek Podgórski o budowie zamku na terenie Puszczy Noteckiej
Plac budowy na obszarze Natura 2000
Plac budowy na obszarze Natura 2000Foto: Paweł F. Matysiak/East News

Lokalny plan zagospodarowania terenu informuje, że w powstającym obiekcie może przebywać do 2000 osób. Oferta zamku ma być skierowana do osób zamożnych. Eksperci wskazują, że taka inwestycja niesie za sobą nieodwracalne skutki dla środowiska.

- Mówimy o zamczysku o wysokości niemal 50 metrów i 20 kondygnacjach, a w środku ma być 46 lokali mieszkaniowych. To jest zwykła dewastacja puszczy i sprawa dla prokuratury. Ten zamek by nie powstał, gdyby nie przygotowane raporty o oddziaływaniu na środowisko, a w szczególności pierwszy, który posłużył do zmiany zagospodarowania przestrzennego tej działki. Pod raportami podpisywały się osoby znane opinii publicznej - mówił Jacek Podgórski. 

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że część inwestycji zlokalizowana jest w zupełnie innym miejscu niż pierwotnie zakładano. Jego budowa trwa od 2015 roku, a ostatnia kontrola nadzoru budowlanego odbyła się w kilkanaście miesięcy temu.

- Jest to praktycznie nieodwracalna, w krótkim czasie, szkoda dla środowiska. Zazwyczaj rolę bufora bezpieczeństwa w takich sytuacjach pełnią organizacje ekologiczne, ale nie chciałbym nikogo personalnie oskarżać. Natomiast jasne jest, że ktoś dopuścił się zaniechania. Trzeba się temu przyjrzeć bardzo dokładnie. Takie coś nie ma prawa zdarzyć się na tym obszarze - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Podgórski.

W związku z budową w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej Kontrolerzy Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli we wtorek do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Kontrolę zapowiedział również minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Więcej w nagraniu

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24

___________________

Godzina emisji: 13:35

Data emisji: 10.07.18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

W sprawie Puszczy Noteckiej zawiodły organizacje ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 21:55
- Państwo może stanąć na straży dobra naszych dzieci i wnuków, jeżeli tylko zadbamy o to, by byli tam odpowiedni ludzie kontrolujący, czy decyzja środowiskowa nie oznacza łapówki – mówił w „Debacie Dnia” w Polskim Radiu 24, Antoni Trzmiel, dziennikarz „Wiadomości” TVP1, odnosząc się do kontrowersyjnej budowy zamku na terenie Puszczy Noteckiej. W dyskusji brał udział także Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.
rozwiń zwiń