X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na kozetce u szarlatana

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 17:22
Istniejąca od wielu lat ustawa o zawodzie psychologa w wielu punktach jest tylko martwym zapisem. Okazuje się bowiem, że ten zawód może wykonywać każdy, również osoby bez odpowiednich kwalifikacji, przygotowania i uprawnień.
Audio
  • 7.11.13 prof. Małgorzata Toeplitz-Winiewska i Paweł Zieliński o pracach nad modernizacją ustawy o zawodzie psychologa
Na kozetce u szarlatana
Foto: flickr.com/1000 anuncios de publicidad y más…

Psycholodzy walczą, aby ustawa zaczęła wreszcie obowiązywać w całości.

- Na razie obowiązuje w zakresie najprostszych wymagań i standardów dotyczących wykonywania zawodu np. zachowania tajemnicy zawodowej czy uzyskiwania zgody osób z którymi pracujemy. Nie obowiązuje jednak w tej drugiej części - dotyczącej samorządności zawodowej. Brak uregulowania tej ostatniej kwestii oznacza m.in., że nie ma instytucji, która wydaje prawo do wykonywania zawodu. Nie wiadomo także gdzie można skarżyć się na psychologów, którzy popełniają błędy – wyjaśniła prof. Małgorzata Toeplitz-Winiewska, prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Psychologom brakuje także kodeksu etyki zawodowej, który obowiązywałby wszystkie osoby wykonujące tą profesję oraz ustawowego zapisu, że jest to zawód zaufania publicznego.

- Choć ta ostatnia kwestia jest oczywista dla większości Polaków z wyjątkiem ustawodawców. Chcemy pokazać, że problem z ustawą o zawodzie psychologa nie jest problemem grupy osób, które chcą „zamknąć” zawód psychologa dla siebie. Wręcz przeciwnie – walczymy o to, żeby potencjalni klienci usług psychicznych czuli się bezpieczni, a, niestety, w tej chwili tak nie jest – podkreślił Paweł Zieliński, koordynator krajowy ds. ustawy o zawodzie psychologa z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii.

W obecnym stanie prawnym, czyli braku kontroli zawodu psychologa, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

- Klient, idąc do psychologa, nie wie jakie ma on kompetencje. Gdyby okazało się, że dana osoba nie jest psychologiem, a to się często zdarza, pozostaje mu tylko droga sądowa. Szkody jakie taki pseudopsycholog może wyrządzić są jednak ogromne i trudne do przewidzenia – stwierdziła prof. Małgorzata Toeplitz-Winiewska.

PR24/Anna Krzesińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także