Mimochodem o Jacku Kaczmarskim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 18:38
Jego wiersze stanowią fenomen współczesnej poezji. W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego autora wierszy, które od początku jego twórczości emocjonalnie wpływały na nastroje Polaków.
Audio
  • 10.04.14 Katarzyna Walentynowicz: „Jacek Kaczmarski był artystą, który potrafił przekonywać do siebie ludzi (…)”.
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: PAP/Piotr Polak

„Mimochodem, mimochodem, trudno tak po prostu przejść” dekadę po śmierci autora, choć wiele się zmieniło, te słowa są wciąż aktualne. Są rzeczy, które przemijają bez refleksji. Ostatni program "Mimochodem" napisany przez Jacka Kaczmarskiego jest rozliczeniem artysty z rzeczywistością. Mówi o przemijaniu, ulotności chwili i o miłości.

Twórczość, która nie przemija

Autorka książki „Mimochodem” zaprosiła do rozmów osoby, które go bardzo dobrze znały i były z nim związane. Rozmówcami są osoby szczególnie bliskie artyście. Wśród nich jest muza i towarzyszka ostatnich lat życia artysty Alicja Delgas, kompozytor Zbigniew Łapiński i znawca jego twórczości Krzysztof Nowak.

- Płyty i utwory, które pozostawił po sobie Jacek Kaczmarski nadal są dla odbiorców źródłem indywidualnych inspiracji. Wynika to z jego wyjątkowej osobowości i wartości, które można wyczytać z jego twórczości. Był artystą, który przekonywał do siebie ludzi. Mimochodem kontaktujemy się z ludźmi – powiedziała Katarzyna Walentynowicz, autorka książki „Mimochodem”.

Katarzyna
Katarzyna Walentynowicz, foto: PR24/JW

Sumienie pokolenia, bard solidarności

Jacek Kaczmarski bardzo szanował odbiorców swojej twórczości. Jego wyjątkowa empatia na scenie i bezpośredni kontakt ze słuchaczami oraz refleksyjność w tekstach sprawiły, że pamięć o nim jest wciąż żywa.

- Jacek Kaczmarski był bardem solidarności, choć sam nie lubił tego określenia. Jego pieśni tak bardzo wpływają na ludzi i są niesamowitą siłą. Udowodnił, że poprzez sztukę można wstrząsnąć sumieniami i duszami Polaków. Był poetą nie schematycznym, buntował się przeciwko temu co jest płytkie – wyjaśniła Katarzyna Walentynowicz.

PR24/Paulina Olak

Zobacz więcej na temat: Jacek Kaczmarski Solidarność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak