Sztuka ze śmieci

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 17:17
Rzeźba z puszek po napojach? Czemu nie! Światowi twórcy coraz częściej w swoich pracach używają odpadów. Dbałość o ekologię nie jest jedynym powodem, dla którego zużyte materiały stały się obiektem zainteresowania twórców.
Audio
  • 07.06.14 07.06.14 Katarzyna Bart: „Z kabla od zepsutych słuchawek można zrobić bransoletki (…)”
Sztuka ze śmieci
Foto: flickr.com/merrickb

W ostatnich latach nasza świadomość ekologiczna uległa stopniowej poprawie – taki stan rzeczy objawia się także w sztuce. O wykorzystywaniu odpadów w działalności artystycznej w Polskim Radiu 24 mówiła Katarzyna Brauła, koordynator ds. promocji i projektów artystycznych Wyższej Szkoły Artystycznej.

- Większość inspiracji czerpiemy z potrzeby chwili. Moi studenci podczas zaliczeń muszą wykonać prace o bardzo ciekawych formach i niemożliwe jest znalezienie klasycznych materiałów oddających niektóre kształty – tłumaczyła Katarzyna Brauła.

Powtórne wykorzystywanie produktów pozawala także na obniżenie kosztów pracy.

Moda na ekomeble

Odpady wykorzystywane są nie tylko do tworzenia sztuki. Coraz częściej zużyte przedmioty otrzymują drugie życie jako meble.

- Chciałam mieć w domu rzeczy wykonane z naturalnych produktów, które dodatkowo byłyby tanie i oryginalne. Pomyślałam wtedy, że najłatwiej będzie, jeśli wykonam je sama. Tak wziął się pomysł na stworzenie stolika kawowego z europalet – mówiła Ewa Chabińska-Ilczenko, pasjonatka współczesnej sztuki użytkowej i blogerka.

Oprócz stolika z europalet Ewa Chabińska-Ilczenko wykonała także regał ze skrzynek na jabłka.

O tworzeniu sztuki z bezużytecznych odpadów z Katarzyną Barc z inicjatywy odddamodpady.pl, rozmawiała Paulina Kozion.

PR24/MP

Zobacz więcej na temat: recycling
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także