Kochajmy Świdermajery

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:33
Świdermajer to styl architektoniczny powstały na przełomie XIX i XX wieku w podwarszawskim Otwocku i okolicy. Drewniane budynki w stylu nadświdrzańskim przypominają swym wyglądem szwajcarskie schroniska górskie.
Audio
  • 27.07.14 Ewelina Flinta: „W tych okolicach jest cudowna przyroda – gęste lasy, a w nich przepiękne Świdermajery (…)”
Kochajmy Świdermajery
Foto: flickr/Paweł Witan

Budowniczym pierwszych drewnianych domów letniskowych, a jednocześnie twórcą nowego stylu w budownictwie, był Michał Elwiro Andriolli, słynny rysownik. Nazwę stylu wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.

Chrońmy zabytki!

Niestety tylko niewiele budynków znajduje się w dobrym stanie, a reszta wymaga renowacji. Ważna dla zachowania tych bezcennych skarbów unikalnej architektury byłaby interwencja władz lokalnych.  Dużo domów jest prywatnych, ale są również komunalne i państwowe.

– Mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, jak cenne są te domy. Kiedy znajdują się one w rękach prywatnych, to właściciele dbają o nie i je remontują. To niestety kosztowna rzecz i trzeba wyłożyć dużo pieniędzy. Każda pomoc jednak się przyda, dlatego też organizujemy swój festiwal – mówił w PR24 Marcin Michalczyk z portalu Świdermajer.info.

Ewelina
Ewelina Flinta i Marcin Michalczyk/fot.PR24/MS

Festiwal Świdermajer

W maju z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i portalu Świdermajer.info odbył się już drugi festiwal Świdermajer. Festiwal trwał ponad tydzień i wypełniony był przeróżnymi atrakcjami, takimi jak koncerty z udziałem gwiazd i prelekcje o historii regionu. Inicjatorami wydarzenia są Tomasz Brzostek i Mela Koteluk. Od roku trwa również kampania społeczna „Kocham Świdermajery”.

– Festiwal jest takim światełkiem, który daje nadzieję. Przychodzi wiele osób, jest cudowny klimat. Jest sporo wolontariuszy, rodzin z dziećmi. Wszyscy chcą poznać historię i architekturę Świdermajerów. Dzieciaki malują domki, można sobie wyrzeźbić w drewnie ozdobne elementy budynków. Są również wycieczki szlakiem Świdermajerów. Miałam tam też okazję wystąpić,  atmosfera była rewelacyjna – powiedziała Ewelina Flinta, piosenkarka i miłośniczka Świdermajerów.

 

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Zobacz więcej na temat: ewelina flinta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak