Forma i format nauki - oblicza umysłu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 14:03
W Warszawie trwa Festiwal Nauki. Jego uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi dziedzinami wiedzy, formami edukacji i najciekawszymi propozycjami skierowanymi do odbiorców w różnym wieku.
Audio
  • 21.09.14 Agata Rzędowska „Cały proces edukacyjny przebiega bardzo naturalnie (…)”
Festiwal nauki w Warszawie 2014
Festiwal nauki w Warszawie 2014Foto: Facebook/FestiwalNaukiwWarszawie

Dzisiejsza nauka potrafi odpowiedzieć nawet na najbardziej niesamowite pytania. Nie można hamować swojej ciekawości.

– Człowiek dorosły powinien się uczyć przez całe życie, ale jeśli ktoś nie miał dobrych doświadczeń ze szkoły, to po jej ukończeniu, edukacja idzie gdzieś w kąt. – powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Rzędowski, prezes Fundacji Praeceptor.

– Jeśli nauka to tylko przykry przymus, nie ma w tym zabawy ani nie łączy się z niczym praktycznym oraz nie ma w tym dążenia do wykonywania ciekawych zadań, to staje się jedynie obowiązkiem. W takiej sytuacji bardzo trudno zmotywować młodego człowieka do tego, by jako pracownik był otwarty na nowe rzeczy, szukał i znajdował odpowiedzialność za to, co robi – stwierdziła Agata Rzędowska, koordynator edukacji domowej.

– Kreatywność i otwartość na nowe doświadczenia można ćwiczyć. Każda forma naszej aktywności ma pewne ograniczenia. Najczęściej są to ograniczony budżet i brak czasu. Ważnym więc punktem jest rozsądne planowanie zajęć– stwierdził Michał Brennek, ekspert Fundacji Praeceptor, trener kreatywności.

Dbaj o mózg

W nauce bardzo ważne jest dbanie o mózg. Najważniejszym jest dotlenienie, cukier i trójpolówka.

–  Mózg bardzo prosto działa. Trzeba spać tam, gdzie jest przewietrzone. Jeśli głowa nie będzie spała, to nie będzie przetwarzać informacji. Po drugie ważny jest cukier w postaci zróżnicowanego pożywienia – najlepszy jest cukier w owocach. Ważne jest też śniadanie. Należy też pamiętać, że jeśli uczymy się tylko  jednego przedmiotu, to mózg z czasem będzie przyswajał go coraz gorzej – powiedział Jerzy Rzędowski.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafiowicz

Zobacz więcej na temat: Festiwal Nauki 2014
Komentarze1
aby dodać komentarz
tabucchi2014-09-22 19:39 Zgłoś
Na BrainMax jest fajny moduł - LearnMax - który dotyczy efektywności nauki. Co do powyższych rad można dodać jeszcze trening aerobowy (według badań dokładnie 20 minut), odpowiednie porcje materiału, powtórki, nawodnienie i określone produkty spożywcze (borówki). Swego czasu bawiły mnie techniki mnemoniczne i sądzę, że to fajny sposób na nudę w nauce.
Zobacz także