Sztuka z betonu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 19:49
„Ślizg", to pierwsza z czterech betonowych instalacji artystycznych, które w ramach projektu Asocjacje pojawią się na lewym brzegu Wisły w Warszawie. Prezentacje poszczególnych dzieł odbędą się w maju i czerwcu.
Audio
  • 24.05.15 Bogna Świątkowska: „Beton jest tylko narzędziem do wyrażenia swoich prawdziwych emocji (…)”.
Ślizg, rzeźba autorstwa Maurycego Gomulickiego znajdująca się w Warszawie na nadwiślańskim bulwarze fot.materiały własne
"Ślizg", rzeźba autorstwa Maurycego Gomulickiego znajdująca się w Warszawie na nadwiślańskim bulwarze fot.materiały własne

W kolejnych odsłonach projektu na nadwiślańskim bulwarze pojawią się rzeźby zaprojektowane przez artystów i architektów młodego pokolenia.

– Naszym projektem chcieliśmy udowodnić, że beton jest materiałem szlachetnym, a także przez wielu źle traktowanym i niedocenionym. Prace artystów mają pokazać jakie dzieła mogą się narodzić, gdy ten materiał dostanie się we właściwe ręce, gdy architekt lub rzeźbiarz potraktuje go jako budulec dla swojej wyobraźni – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Nowej Kultury „Bęc Zmiana”.

Pierwszą rzeźbą, która została już zaprezentowana jest "Ślizg" połyskliwy węgorz, rzeźba Maurycego Gomulickiego. Jej odsłonięcie nastąpiło w sobotę 16 maja.

– Patrząc na węgorza można odnieść niesamowite wrażenie. Jego betonowa powierzchnia, która była godzinami polerowana, jest idealnie gładka. Uczucie, po jej dotknięciu jest niezwykłe. Zamysłem autora było to, by wyobrażenie węgorza mieniło się i błyszczało. Nasi technolodzy zaproponowali wykorzystanie fluorescencyjnego kruszywa, które specjalną techniką zostało nałożone na betonową powierzchnię – wyjaśniła Magdalena Kicińska z firmy Lafarge produkującej m.in. beton.

W najbliższym czasie na nadwiślańskim bulwarze pojawią się również: „Szczelina" Łukasza Jastrubczaka (odsłonięcie 30 maja 2015), „Splendor Solis" Jakuba Woynarowskiego (odsłonięcie 14 czerwca 2015) oraz zaprojektowana przez architekta Jana Sukiennika ławka „Ikar" (odsłonięcie 28 czerwca 2015).

Polskie Radio 24/db

Zobacz więcej na temat: KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także