156. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 12:15
W niedzielę, 6 października, rozpoczęła się III edycja międzynarodowego festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. Festiwal potrwa do 11 listopada. O Ignacym Janie Paderewskim opowiadał w Rozmowie Kulturalnej pomysłodawca festiwalu Wiesław Dąbrowski.
Audio
  • 7.11.16 Wiesław Dąbrowski o Ignacym Janie Paderewskim.
6 listopada minęła 155. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiegofot.Wikimedia CommonsDomena Publiczna
6 listopada minęła 155. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego/fot.Wikimedia Commons/Domena Publiczna

III Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego gości artystów z Francji, Szwajcarii, Kanady, Meksyku i Polski. Odbywa się w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na Zamku Królewskim i w Muzeum Łazienki Królewskie. W jego ramach odbywają się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, a także panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy.

Jak podkreślił Wiesław Dąbrowski, Ignacy Jan Paderewski to człowiek wielu talentów. - Paderewski produkował jedno z dziesięciu najlepszych win w Kalifornii, poszukiwał ropy naftowej, dzisiaj na jego działce jest lotnisko Santa Maria w Kalifornii – wyliczał gość.

- Zajmował się także działalnością charytatywna. Razem z Kronenbergiem wystawił filharmonię, wówczas warszawską, dziś narodową. Za jego pieniądze powstał także hotel Bristol, pomnik Hoovera czy Chopina w Żelazowej Woli – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 7.11.16

Godzina emisji: 11:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spuścizna Paderewskiego nie dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 22:00
Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego uważa, że Polska nie wypełnia woli Wielkiego Pianisty. Tym samym może zostać zmuszona do oddania spadku po Wielkim Polaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 20:27
Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, naukowe Halloween w Toruniu, warszawskie A-I-R Laboratory. To główne tematy audycji Polskiego Radia 24 „Weekend kulturalny” autorstwa Mai Kluczyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 14:05
- Wybitny pianista, największy polski artysta naszych czasów. Swoją twórczością zdobywał świat. Jego muzyka i koncerty cieszyły się ogromną popularnością. Miał ogromną charyzmę, skupiał uwagę i przyciągał do siebie ludzi – tak o Ignacym Paderewskim w Polskim Radiu 24 mówił krytyk muzyczny Adam Rozlach.
rozwiń zwiń