Wystawa "Pamięć Polski" w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:55
"Pamięć Polski" tworzą archiwalne dokumenty wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. O ekspozycji prezentowanej w niedzielę 6 listopada w Pałacu Prezydenckim mówili w Polskim Radiu 24 Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu i dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Audio
  • 06.11.16 Wystawa "Pamięć Polski". Goście: Beata Herdzin i dr Wojciech Woźniak
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: http://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/

Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata obejmuje unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach.

– To, jacy jesteśmy, jakie jest nasze państwo i społeczeństwo, wynika z tego, co się działo przez poprzednie wieki i jak działali ludzie, którzy żyli przed nami i jakie idee wymyślili. Wszystkie informacje natomiast o tym, jak to wszystko się działo i kształtowało, znajdują się w archiwach – powiedział dr Wojciech Woźniak.

Wystawa "Pamięć Polski" odbędzie się w niedzielę 6 listopada w godz. 10.00-17.00 w Pałacu Prezydenckim przy ulicy Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Jak informował dr Wojciech Woźniak, wśród dokumentów można zobaczyć m.in. akt z Unii Krewskiej z 1381 roku, akt erekcyjny Związku Pruskiego, testament polityczny księcia Adama Jerzego Czartoryskiego czy Mszał Zakonu Krzyżackiego.    

– Ten akt erekcyjny Związku Pruskiego z 1440 roku z zasobu Archiwum Państwowego w Toruniu choć nie jest najstarszym dokumentem na tej wystawie, wzbudził wysokie zainteresowanie zwiedzających – podkreślała Beata Herdzin.

Więcej w całej rozmowie.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds/tj

___________________

Data emisji: 06.11.2016

Godzina emisji: 12.18


Zobacz więcej na temat: historia Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już wkrótce poznamy laureatów konkursu Strażnik Pamięci 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 20:22
Znamy finalistów czwartej edycji prestiżowego konkursu „Strażnik Pamięci”. Redakcja tygodnika „Do Rzeczy”, specjalną statuetką, wyróżni osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla promocji polskiej historii. O idei wydarzenia, a także o nominowanych do głównej nagrody mówił Andrzej Horubała z „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń