Obraz "Piłsudski na Kasztance" Kossaka odnaleziony po 19 latach

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 16:53
Stołeczni policjanci wraz z prokuraturą odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance" z 1928 roku. – To ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy starają się odzyskiwać skradzione dzieła sztuki – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Dzieło skradziono w styczniu 1997 roku w Krakowie.
Audio
  • 24.11.16 Prof. Piotr Majewski o odzyskaniu obrazu "Piłsudski na Kasztance"
Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego odzyskali obraz Wojciecha Kossaka Piłsudski na Kasztance, który przepadł w styczniu 1997 r. po włamaniu do mieszkania w Krakowie.
Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance", który przepadł w styczniu 1997 r. po włamaniu do mieszkania w Krakowie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Poszukiwane płótno figurowało jako skradzione w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Jak podkreślał na naszej antenie prof. Piotr Majewski, obraz udało się odzyskać dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów. – Tego typu sprawy wymagają udziału nie tylko policji i prokuratury, ale także muzealników – wskazywał ekspert.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że odzyskanie obrazu wystawionego na sprzedaż w jednej z galerii wymagało odrobiny szczęścia. Zaznaczył przy tym, że sukces jest również efektem wieloletniej, systematycznej pracy. – Płótno pojawiło się na jednym z portali aukcyjnych. Ktoś jednak musiał je tam zauważyć – mówił prof. Piotr Majewski, tłumacząc, że dzieło zostało "wychwycone" przez pracownika Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów podczas próby sprzedaży.

Odzyskany obraz Wojciecha Kossaka to jednak kropla w morzu zaginionych dzieł sztuki. Tylko w rejestrach dotyczących eksponatów zaginionych podczas II wojny światowej znajduje się ponad 60 tysięcy rekordów. Dzieł zaginionych w "czasach pokoju" jest obecnie około 10 tysięcy.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP/mp

__________________

Data emisji: 24.11.16

Godzina emisji: 15.50


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gierymski i Boznańska na aukcji. "Milion złotych po raz pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 15:06
16 października warszawski Dom Aukcyjny Agra-Art wystawił na sprzedaż 84 dzieła sztuki tradycyjnej. W katalogu licytacji pojawiły się obrazy m.in. Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Władysława Ślewińskiego i Zofii Stryjeńskiej. O aukcji mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Szukalski (Agra-Art).
rozwiń zwiń