Ścieżka dźwiękowa do filmu na żywo. O projekcie „Metropolis”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 13:00
Projekt „Metropolis” to przedsięwzięcie, łączące kino, operę, elektronikę i rockowe brzmienie. Choć czerpie z kinematografii, będzie nie tylko projekcją filmu Fritza Langa. Ścieżkę dźwiękową wykonają na żywo Igor Gwadera, Agnieszka Makówka i Władysław Komendarek. Ostatni z artystów był gościem Rozmowy Kulturalnej w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 04.01.2017 Władysław Komendarek: ludzie muszą być tak dobrani, żeby był synchron do obrazu
Władysław Komendarek; foto: PR24MR
Władysław Komendarek; foto: PR24/MR

„Metropolis” to film, który zmienił sposób postrzegania kina science fiction. Opowiada uniwersalną na wielu poziomach historię, a efekty specjalne do dziś budzą podziw.

Jak mówił Władysław Komendarek, podczas wykonywania ścieżki dźwiękowej, to film jest dyktatorem. – Zagranie koncertu tradycyjnego, tam jest swoboda. Tu muszą być tak ludzie dobrani, żeby był synchron do obrazu – wyjaśniał. Podkreślał, że trzeba jednocześnie oglądać film i zwracać uwagę, co gra partner. – To jest obciążenie trzykrotnie większe, niż tradycyjny koncert. Kontrola niesamowita – ocenił.

Komendarek zaznaczył, że jest to jednak coś więcej niż improwizacja. – Formy w 80 proc. są tworzone w czasie rzeczywistym.  Tu jest budowanie form, nic nie jest napisane na kartce – mówił.

Artyści na zaproszenie Agencji Muzycznej Polskiego Radia wystąpią 10 stycznia, o godz. 19 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncert będzie rejestrowany i wydany na płycie CD i DVD.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.    

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 04.01.2017

Godzina emisji: 11:45


Zobacz więcej na temat: muzyka elektroniczna kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Z innego świata” już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 12:01
Namiętność i szaleństwo we Francji lat 50. 9 grudnia na ekrany kin wchodzi film „Z innego świata” w reżyserii Nicole Garcii. O premierze mówiła w Rozmowie Kulturalnej Paula Szmidt z m2films.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe podsumowanie 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 00:30
Grudzień to czas podsumowań. Jaki był ten rok w kinie polskim i światowym? Kto będzie rozdawał karty w przemyśle filmowym w przyszłym roku? Na te pytanie w audycji Trendy kultury odpowiadali krytycy filmowi Dorota Chrobak, Michał Oleszczyk i Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jim Jarmush króluje w polskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 19:35
– Jim Jarmush to artysta, który w kinie ma swój własny charakter – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Trzopek z Kina Muranów. Dziś (piątek) do polskich kin trafia najnowszy film amerykańskiego reżysera, "Paterson:. Na początku grudnia swoją premierę miał również jego inny obraz – "Gimme Danger".
rozwiń zwiń