"Amerykańska sielanka" Philipa Rotha. W każdym z nas drzemią demony

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 15:00
Uhonorowana Nagrodą Pulitzera powieść Philipa Rotha napędzana jest żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci. Tłumaczenia skandalizującej "Amerykańskiej sielanki" podjęła się Jolanta Kozak. Tłumaczka gościła w audycji Warto Czytać.
Audio
  • 29.01.17 Warto Czytać: "Amerykańska sielanka". Gość: Jolanta Kozak
Kadr z filmu Amerykańska sielanka, którego polska premiera odbędzie się 27 stycznia
Kadr z filmu "Amerykańska sielanka", którego polska premiera odbędzie się 27 styczniaFoto: mat.promocyjne

Philip Roth podarował nam elegię na cześć wszystkich obietnic XX wieku: dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza. Główny bohater pochodzi z bogatej rodziny, kocha swój kraj, osiąga w życiu sukcesy. Jednak jego kariera wpada w poślizg przez… córkę, która zostaje terrorystką.  


sielnka200.jpg

– Ideą tej książki jest to, jak naiwne marzenie i idealizm ginie w zetknięciu z brutalną rzeczywistością – mówiła Jolanta Kozak. – Główny bohater, będąc tak rozpieszczony przez życie i szalenie naiwny, żadną miarą nie mógł zapobiec tragedii wyrządzonej przez córkę. Musiał się bowiem zniżyć bądź wynieść, w zależności od punku widzenia, na jej poziom. On zaś, przy całej swojej wspaniałości, życzliwości i dobroci dla świata, jest człowiekiem w sensie duchowym bardzo ograniczony i zamknięty – dodała.

Jej zdaniem Roth pokazuje, że drzemią w nas demony, które można w każdej chwili wyzwolić. - To może się zdarzyć każdemu, nawet w najlepszej rodzinie – podsumowała.

"Amerykańska sielanka" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w związku z polską premierą ekranizacji powieści w reżyserii Ewana McGregora. Na ekranie towarzyszą mu Dakota Fanning oraz Jennifer Connelly.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/dds

Data emisji: 29.01.2017

Godzina emisji: 14.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Rozpruwacz kulturalny”: Ameryka w twórczości Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 19:44
Poza Noblem zdobył już niemal wszystkie najważniejsze nagrody w dziedzinie literatury. Zaliczany jest do najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy. Philip Roth. Do polskich kin weszła właśnie ekranizacja jednej z jego najbardziej znanych książek – „Amerykańskiej sielanki”. O pisarzu i jego spojrzeniu na Stany Zjednoczone rozmawialiśmy w „Rozpruwaczu kulturalnym”.
rozwiń zwiń