Krytyk muzyczny o nagrodzie Grammy dla polskiego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 18:53
– Nagroda jest potwierdzeniem, że ta muzyka, wielkiego klasyka współczesności jest nadal żywa, interesująca i nas obchodzi. Wzbudza zainteresowanie i ma taką wartość, że warto jej przyznać Grammy – mówił w Polskim Radiu 24 krytyk muzyczny Jacek Marczyński z „Rzeczpospolitej”. Polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego uhonorowano nagrodą Grammy w kategorii  ''muzyka chóralna''.
Audio
  • 13.02.2017 Jacek Marczyński: utwory Krzysztofa Pendereckiego są wciąż świeże i oryginalne
Na zdjęciu archiwalnym z 08.10.2016. Krzysztof Penderecki podczas inauguracji XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Na zdjęciu archiwalnym z 08.10.2016. Krzysztof Penderecki podczas inauguracji XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Album, za który tym razem Krzysztofowi Pendereckiemu wręczono to prestiżowe wyróżnienie, został nagrany studyjne wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Płyta jest przekrojem twórczości i dokonań Krzysztofa Pendereckiego.

Zdaniem Marczyńskiego, zarówno kompozytor, jak i odbiorcy mogą odczuwać satysfakcję, że w dobie muzyki postmodernistycznej, w której wszystko wolno, okazuje się, że utwory Krzysztofa Pendereckiego z lat 50. i 60. są nadal wyjątkowo świeże i oryginalne. – Penderecki osiągnął już pozycję pewnego nestora polskiej i światowej muzyki. Od twórców w tym wieku nie oczekujemy, że będą ciągle w awangardzie. Język Pendereckiego w ostatnich latach się ustabilizował, nie poszukuje już nowych kierunków. A jednak jego muzyka wciąż jest interesująca – podkreślił.

Gość zaznaczał, że w muzyce religijnej kompozytora, ciekawe jest podjęcie dialogu z wielką tradycją ogólnoeuropejską. – Nawiązanie do Bacha, innych twórców, przekształcenie form, sposobu myślenia za pomocą nowoczesnego języka muzycznego – ocenił. Dodał, że nie jest on kompozytorem, który kreuje własne formy, ale jednocześnie nigdy nie czujemy, że jego muzyka jest wtórna. – Jest własna, oryginalna, współczesna, ale dialogująca z przeszłością – tłumaczył.

Więcej w całej audycji.

Z Jackiem Marczyńskim rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/ip

Więcej Kultury w Polskim Radiu 24

___________________

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 18:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy laureatami Nagrody im. Gieysztora

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 21:11
Działaczka kulturalna Elżbieta Penderecka i kompozytor Krzysztof Penderecki odebrali na Zamku Królewskim w Warszawie Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. "Cieszy nas, że to wyróżnienie zostało nam przyznane wspólnie" – powiedzieli laureaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwód Figara – premiera 17 lutego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 12:10
Nominowany do Royal Philharmonic Society Music Awards spektakl, który wielkopolska publiczność zobaczy 17 lutego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, właśnie zyskał uznanie jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych organizacji muzycznych Wielkiej Brytanii. Mówiła o tym w Rozmowie Kulturalnej Renata Borowska-Juszczyńska - dyrektorka Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 08:00
Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy za album, prezentujący jego dzieła. Polskiego kompozytora uhonorowano w kategorii ''muzyka chóralna''. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Los Angeles. Statuetki ''Złotego Gramfonu'' należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń