Nie żyje Stanisław Skrowaczewski. „To wielka strata dla muzyki”

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 21:44
– Stanisław Skrowaczewski był wybitną indywidualnością dyrygencką naszych czasów. Dyrygował niemal wszystkimi najważniejszymi orkiestrami symfonicznymi na świecie – tak cenionego w świecie kompozytora i dyrygenta wspominał prof. Henryk Wojnarowski, wieloletni dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej.
Audio
  • 22.02.17 Nie żyje Stanisław Skrowaczewski. „To wielka strata dla muzyki”
Stanisław Skrowaczewski
Stanisław SkrowaczewskiFoto: EAST NEWS/GRZEGORZ ROGINSKI/REPORTER

W Polsce Stanisław Skrowaczewski był związany z Filharmonią Krakowską, Wrocławską, Śląską oraz Narodową. W 1956 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Rzymie, po czym zadebiutował z Cleveland Orchestra w Stanach Zjednoczonych. W 1960 roku objął stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra. W latach 1984-1991 był pierwszym dyrygentem Hallé Orchestra w Manchesterze. W ostatnich latach życia Stanisław Skrowaczewski był m.in. dyrygentem honorowym Minnesota Orchestra i Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Henryk Wojnarowski, choć Stanisław Skrowaczewski dużą część swojego życia spędził poza krajem, nigdy nie zapominał o Polsce. – Niemal w każdym sezonie koncertował w Filharmonii Narodowej – przypominał gość Polskiego Radia 24. W ocenie wieloletniego dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej, zmarły dyrygent był jednym z najważniejszych dyrygentów ostatnich lat. – Skrowaczewskiego należy umieścić wśród najwybitniejszych mistrzów batuty – wskazywał prof. Henryk Wojnarowski.

Stanisław Skrowaczewski zmarł 21 lutego w Minneapolis, w amerykańskim stanie Minnesota. Miał 93 lata.

Więcej w całej rozmowie Mai Kluczyńskiej.

Polskie Radio 24/IAR/mp

Więcej Kultury w Polskim Radiu 24

__________________

Data emisji: 22.02.17

Godzina emisji: 19.06


 

 

 

 

       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 13:21
Diamentowa Batuta trafi w ręce Stanisława Skrowaczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski w Warszawie - nagranie z 1981 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 12:03
Luty 1981 roku. Słynny dyrygent prowadzi dzieło swojego ukochanego Brucknera. W piątkowe wczesne popołudnie przypomnimy to wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynny polski dyrygent i jego Bruckner

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 21:00
Stanisław Skrowaczewski jest uważany powszechnie z idealnego interpretatora dzieł Antona Brucknera - symfonią "Wagnerowską" Skrowaczewski zadyrygował w Warszawie w maju tego roku. W niedzielny wieczór to wydarzenie będzie można usłyszeć na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 09:26
Na koncert zamykający sezon artystyczny 2012/2013 Filharmonia Narodowa zaprosiła wyjątkowego artystę, obchodzącego w tym roku jubileusz 90-lecia urodzin wybitnego polskiego dyrygenta, Stanisława Skrowaczewskiego.
rozwiń zwiń